En Çok Kazanan YouTuber’lar: Gelirleri Dudak Uçuklatıyor

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube, hayatımıza yeni fenomenler sokmaya devam ediyor. Özellikle Z kuşağına yepyeni bir para kazanma modeli sunan platform, milyarlarca dolarlık bir ekonomi yaratmış durumda. Bu yazımızda, en çok kazanan YouTuber’lar kimlermiş onlara bakıyoruz.

En çok kazanan YouTuberlar – Bugünlerde her yaştan insanın bir YouTube kanalı bulunuyor. Özellikle Z kuşağı olarak adlandırılan 1995–2010 arası doğan kişilerin bir çoğu, geleneksel mesleklerden ziyade dijital alanda iş yapmayı hayal ediyor. YouTube benzeri video ve sosyal medya platformları da bu arzunun merkezinde yer alıyor.

YouTube para kazanma konusunda geniş bir imkana sahip. YouTube fenomenleri, yalnızca video izlemelerinden değil, aynı zaman reklam anlaşmaları ve marka işbirliklerinden de önemli meblağların sahibi oluyor.

En Çok Kazanan YouTuberlar Kimler?

Forbes, en çok kazanan 10 YouTuber listesindeki isimlerin, Haziran 2019’dan Haziran 2020’ye kadar tahmini 211 milyon dolar elde ettiğini ve bir önceki yıla göre yüzde 30’luk bir artış kaydettiğini belirtiyor.

Peki, şu anda en çok kazanan YouTuberlar kimler? YouTuber’lar ne kadar kazanıyor? Hemen aşağıdaki listede, gelirleriyle dudak uçaklatan 10 YouTube yıldızını göreceksiniz.

10- Jeffree Star – 15 Milyon Dolar

en çok kazanan youtuber'lar

Kariyerine makyöz ve şarkıcı olarak başlayan Jeffree Star, bugünlerde en çok kazanan YouTuberlar arasında yer alıyor. Kelly Osbourne, Nicole Richie ve Paris Hilton gibi birçok ünlünün makyajını yapan Star, 2014 yılında kendine ait makyaj markasını yarattı.

Fenomen ismin ticari markasıyla kazandığı para, şu anda YouTube’da kazandığından çok daha fazla. Örneğin; 2019 yılında piyasaya sürülen markaya ait bir göz farı, sadece 30 dakikada 1 milyondan fazla satmıştı.

Star’ın YouTube’da 16,4 milyon abonesi bulunuyor.

9- David Dobrik – 15.5 Milyon Dolar

David Dobrik youtuber'lar ne kadar kazanıyor

24 yaşındaki YouTuber, başarıyı ilk kez Vine’da video çekmeye başladığında yakaladı. YouTube yolculuğuna 2015’te başlayan David Dobrik, son birkaç yılda takipçilerini eğlendirmek için en iyi arkadaşının annesiyle şaka olsun diye evlenip daha sonra onu dostane bir şekilde boşandıktan sonra birinin tüm vücudunu tıraş etmeye kadar her şeyi yaptı. EA, Bumble ve SeatGeek gibi markalarla işbirlikleri bulunan fenomen isim, en çok kazanan YouTuberlar arasında.

Dobrik’in YouTube’da 18,3 milyon abonesi bulunuyor.

8- Blippi (Stevin John) – 17 Milyon Dolar

Blippi (Stevin John)

Listede çocuklara yönelik içerik oluşturan tek YouTuber olan Steve John, ya da bilinen adıyla Blippi, tekerlemeler, eğitici şarkılar ve videolardan içerikler çekiyor. Kanalı şimdiye kadar 10 milyardan fazla görüntüleme alan yıldız ismin, 13 milyon abonesi bulunuyor.

7- Nastya (Anastasia Radzinskaya) – 18,5 Milyon Dolar

Nastya en çok kazanan youtuber'lar

Yedi farklı dilde yayınlanan videoları ile adından söz ettiren yedi yaşındaki Nastya, YouTube’da tam 76 milyon aboneye sahip. Genellikle babasıyla oynadığı veya ev işleri yaptığı anları kaydeden minik yıldız, küçük yaşına rağmen geliri ile dudak uçuklatıyor. Ayrıca 5.1 milyon takipçisi ile TikTok’taki oldukça popüler.

6- Preston Arsement – 19 Milyon Dolar

Preston Arsement

Başlangıçta Minecraft videoları ile ünlenen Preston Arsement, daha sonra oyun odaklı birkaç YouTube kanalı daha açtı. Fakat gelirinin büyük kısmını hala Minecraft içeriklerinden elde ediyor. YouTube’da 17,5 milyon abonesi bulunan fenomen isim, 19 milyon doları bulan yıllık geliri ile en çok kazanan YouTuberlar arasında yer alıyor.

5- Markiplier (Mark Fischbach) – 19,5 Milyon Dolar

Markiplier youtube para kazanma

Video oyunu analizleriyle dünyaya nam salan Markiplier, Toplamda 7 milyardan fazla video görüntülemesiyle YouTube’da en çok abone olunan 14. kanalın sahibi. Oyun yorum videoları ve hayatta kalma korku ve aksiyon video oyunları konusunda uzman olan fenomen, 29,7 milyon aboneye sahip.

4- Rhett & Link – 20 Milyon Dolar

Rhett & Link youtube

İkili birlikte, 2012’de Good Mythical Morning talk show’u ile başlayan eğlence şirketi Mythical’ı yönetiyor. Rhett & Link, 100 milyon izleyiciye sahip skeç komedi YouTube kanalı olan Smosh’u satın almak için 10 milyon dolar ödedi. Videoları, geçtiğimiz yıl YouTube’da 2 milyar görüntüleme alarak YouTube’un reklam paylaşımı programından yaklaşık 11 milyon dolar tahmini gelir elde etti.

3- Dude Perfect – 23 Milyon Dolar

Dude Perfect

YouTube kanalı Dude Perfect‘in arkasındaki grup; hepsi Teksas A&M Üniversitesi’nde eski oda arkadaşı olan ikizler Cory ve Coby Cotton, Garrett Hilbert, Cody Jones ve Tyler “Ty” Toney’den oluşuyor.

Genellikle sporsever Amerikalıları hedef alan spor ve komedi konularını işleyen ekip, 2020 yılında yaklaşık 6 milyon dolar kazanan Backstage Pass adlı bir belgesel yayınladı. 2021 itibarıyla toplam 56.5 milyon aboneye sahip olan kanal dünyada abone sayısına göre 13. sırada yer alıyor.

2- MrBeast (Jimmy Donaldson) – 24 Milyon Dolar

MrBeast en çok kazanan youtuber

En çok kazanan YouTuberlar listemizin ikinci sırasında Jimmy Donaldson, nam-ı diğer MrBeast var. Meydan okumalar sonucu dağıttığı dudak uçuklatan paralarla bilinen fenomen isim, eksantrik videoları ile adından söz ettiriyor.

Aynı zamanda bugüne kadar yardım kuruluşları ve ihtiyacı olan insanlar için milyonlarca dolar bağış toplayan MrBeast, YouTube’da 65,7 milyon takipçisi bulunuyor.

1- Ryan Kaji – 29,5 Milyon Dolar

Ryan Kaji youtube en çok kazanan

Oyuncakları incelediği videoları ile milyarlarca izlenme alan Ryan Kaji, inanması güç ama üç yaşından bu video çekiyor. Dokuz yaşındaki Ryan Kaji’nin ebeveynleri tarafından işletilen Ryan’s World, 2020’de tam 29,5 milyon dolar gelir elde etmişti. Kanalın 30,2 milyon abonesi bulunuyor.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol