Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Elon Musk ve Microsoft, ChatGPT Yüzünden Davalık Oldu

Elon Musk, Twitter verilerinin kullanımı nedeniyle Microsoft'u yasal işlemle tehdit etti.

Elon Musk, Twitter’ı Akıllı Kampanyalar reklam platformundan çıkardığı için Microsoft’a karşı yasal işlem yapmakla tehdit etmek için kendi platformu olan Twitter‘ı kullandı. Microsoft’un hamlesi, Twitter’ın üçüncü taraf uygulamalarının sosyal medya hizmetiyle arayüz oluşturmasına izin veren API’sine erişim için şirketlerden ayda 42.000 ila 210.000 dolar arasında ücret almayı planladığını duyurmasının ardından geldi.

Musk, Microsoft’u yapay zeka destekli programlarını eğitmek için Twitter’ın verilerini yasa dışı bir şekilde kullanmakla suçladı ve verilerin kullanımı için tazminat talep etti. OpenAI tarafından eğitilen büyük bir dil modeli olan ChatGPT’nin Musk’ın bahsettiği programlar arasında olup olmadığı netlik kazanmazken, ChatGPT’nin Twitter gibi platformlardan gelen veriler de dahil olmak üzere halka açık internet verileri üzerinde eğitildiği bilinen bir gerçek.

Elon Musk ile Microsoft Arasında İşler Kızıştı

Elon Musk ile Microsoft Arasinda Isler Kizisti

Microsoft ve Twitter arasındaki anlaşmazlık, şirketlerin daha önce ücretsiz olarak sunulan bilgilere erişmek için önemli meblağlar ödemek zorunda kalmasıyla, sosyal medya verilerine erişim konusundaki endişeleri artırdı. Şirketler sosyal medya platformlarına erişimlerinden para kazanmaya çalıştıklarından, bu tür verilerin kullanımıyla ilgili yasal anlaşmazlıkların potansiyeli de vurgulandı.

Anlaşmazlığa yanıt olarak Elon Musk, Microsoft’un OpenAI isimli ChatGPT’nin sahibi olan şirket ile rekabet etmeyi amaçlayan yapay zeka platformu TruthGPT‘nin lansmanını duyurdu. Twitter gibi sosyal medya platformlarından verilere erişerek avantaj elde etmek isteyen şirketlerle birlikte, hareketin yapay zeka pazarındaki rekabeti yoğunlaştırması muhtemel.

Microsoft ve Twitter arasında devam eden anlaşmazlığın, şirketlerin bu tür verilere çeşitli yollarla erişmeye çalışmasıyla birlikte, sosyal medya verilerinin kullanımı ve paraya dönüştürülmesi konusunda geniş kapsamlı etkileri olması muhtemel. Dünya yapay zeka destekli teknolojilere giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, verilere erişimin önemi muhtemelen daha da önemli hale gelecek ve bu da verilerin kullanımı ve mülkiyeti konusunda daha fazla yasal anlaşmazlığa yol açacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.