Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Elon Musk Twitter Anlaşmasını Feshetti

Twitter'ı satın almak için 44 milyar dolar teklifte bulunan Elon Musk, anlaşmayı feshetme kararı aldı. Twitter'ın bilgi sakladığı gerekçesiyle, yasal işlemler başlatıldı.

Elon Musk, Twitter için yapılan anlaşmanın birden fazla ihlali iddiasıyla; 44 milyar dolarlık teklifini sona erdirmeye çalışıyor. Dünyanın en zengin insanının nisan ayında Twitter’ı satın almaya karar vermesinin ardından, gündem oldukça hareketlendi. Musk, Twitter’ın spam ve sahte hesapların sayısı hakkında yeterli bilgi vermediği için geri adım attığını söyledi.

Şirket ise anlaşmayı uygulamak için yasal işlem başlatmayı planladığını söyledi. Twitter başkanı Bret Taylor bir tweet‘te, “Twitter Yönetim Kurulu, Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartları uygulamaya kararlıdır.” yazdı. Böylece iki taraf da yasal bir savaş başlattı. Bahsedilen şartlardan birisi, anlaşmanın feshedilmesi durumunda Elon Musk’ın 1 milyar dolar tazminat ödeyecek olması.

Elon Musk, Twitter’a Tazminat Ödeyecek

Elon Musk

Mayıs ayında Musk, Twitter’daki sahte hesapların sayısıyla ilgili verileri beklediği için anlaşmanın geçici olarak askıya alındığını söylemişti. Milyarder işadamı, şirketin spam ve bot hesaplarının toplam kullanıcılarının yüzde 5’inden daha azını oluşturduğu iddiasını desteklemek için kanıt istemişti. Daha sonra Musk’ın avukatı, Twitter’ın bu bilgiyi sağlamadığını ve vermeyi reddettiğini söyledi.

Ancak Elon Musk, spam veya bot hesaplarının Twitter kullanıcılarının yüzde 20’sini veya daha fazlasını oluşturabileceğine inanıyor. Açıklanan bu haberlerden sona Twitter hisselerinin değeri yüzde 7 gibi bir düşüş yaşadı. Buna rağmen Elon Musk, haftalarca bot hesaplarının oranını araştırdı. Ancak şirketin bilgi veremesinden dolayı anlaşmanın feshine karar verildi. Bunun sebeplerinden biri, şirket hisselerinin düşmesi ve Musk’ın fazla teklif vermesi de olabilir. Ancak yine de bu kararın kesinliği belli değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.