Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Elden Ring Oyun Dünyasını Nasıl Domine Etti?

Elden Ring, hem ticari hem de eleştirel olarak başarıya ulaştı ve doğru özelliklerle FromSoftware oyunlarının geniş bir çekiciliğe sahip olabileceğini kanıtladı.

Elden Ring‘in başarısının arkasındaki sırrı birlikte inceleyelim. FromSoftware, zorlu mücadelelerden hoşlanan oyunculardan oluşan bir alt kategoriye hitap eden nispeten niş oyunlar sunan bir stüdyo. FromSoftware tarafından geliştirilen oyunlar, acımasız zorlukları ve görünüşte yenilmez bossları yenmeye çalışırken oyuncuların defalarca ölmesine neden olma eğilimleriyle tanınır. FromSoftware oyunları her zaman iyi satmış olsa da, ana akım olarak kabul edilmekten kaçındılar çünkü birçok oyuncu için başarılı olmak için gereken zaman, sabır ve azim çok fazla.

FromSoftware’in en son teklifi, oyuncuları yeni zorlukların ve maceraların beklediği Lands Between’e götüren Elden Ring’dir. Elden Ring uzun zamandır beklenen bir oyundu ve piyasaya sürülmesinden bu yana yıldız incelemelerinin ve etkileyici bir ticari performansın tadını çıkarıyor. Oyunun meteorik satışları, FromSoftware’in stüdyonun olağan nişinin dışındaki ana akım oyunculara hitap etmeyi başardığını ve bu, FromSoftware formülüne birkaç yeni özellik ekleyerek mümkün olduğunu gösteriyor.

Elden Ring’in Başarısını İnceliyoruz

Elden Ring

Elden Ring’in piyasaya sürülmesinden bu yana oyun, oyunculardan övgü yağmuruna tutuldu. Oyunun PS5 versiyonu şu anda Metacritic’te 97 puanla zirvede ve Opencritic’te tüm zamanların en yüksek puanlı oyunları arasına adını yazdırdı. Ticari cephede FromSotware, oyunun performansından kesinlikle memnun kalacak. Oyun, 2018’deki Red Dead Redemption 2‘den bu yana FIFA ve Call of Duty olmayan bir oyuna göre en büyük lansmanını yaptı ve birinci hafta satışları Cyberpunk 2077 ve Assassin’s Creed: Valhalla‘yı geride bıraktı.

Elden Ring tüm platformlarda iyi satış yaptı ancak satışlarının çoğu oyunun oyuncu tabanının yüzde 32’sini oluşturan PS5’ten geldi. Oyun ayrıca Elden Ring’in toplam satışlarının yüzde 30’undan sorumlu olan PC’de de iyi performans gösterdi. Steam‘de oyun, FromSoftware’in Dark Souls 3 ve Sekiro’yu geride bırakarak bugüne kadarki en büyük lansmanı oldu. Gelin bu başarının sırrını üç başlıkta inceleyelim:

  • Elden Ring’in Açık Dünya Formulü
  • Elden Ring’te Çalışan Büyük İsimlerin Katkısı
  • Elden Ring, FromSoftware’in En Erişilebilir Oyunu

Elden Ring’in Açık Dünya Formulü

Elden Ring

Grand Theft Auto 3 2001’de piyasaya sürüldüğünde, oyunun oyun endüstrisi üzerinde ne gibi bir etki yaratacağını tahmin etmek zordu. Artık oyunlara hakim olan açık dünya formatını popüler hale getirmek için uzun bir yol kat etti ve bu eğilim yakın zamanda herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermedi. Uzun bir süredir FromSoftware oyunları, oyunları için tam olarak bir açık dünya tasarımı uygulamadı, bunun yerine karmaşık bir örümcek ağı gibi birbirine bağlanan bir dizi seviyeyi seçti.

Elden Ring ile FromSoftware, açık dünya biçimini benimsedi ve oyunun bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi de bu oldu. Açık dünya sadece çok daha fazla oyuncunun dikkatini çekmekle kalmadı, aynı zamanda FromSoftware oyunlarının tarzını da oldukça iyi bir şekilde tamamladı. Tipik olarak, FromSoftware oyunlarında oyuncular, ilerlemelerinin bir boss tarafından aniden engellendiğini görebilir ve bu da oyuncular düşmanlarını yenmenin bir yolunu bulana kadar tüm oyunun durma noktasına gelmesine neden olabilir. Bununla birlikte, mevcut geniş bir açık dünya ile oyuncular, Lands Between’in geri kalanını keşfetme ve hazır hissettiklerinde intikamlarını almak için geri dönme seçeneğine sahip.

Oyunun açık dünya tasarımı, haritanın her adımını keşfetmeyi teşvik ediyor ve çoğu açık dünya haritası, görev işaretleri ve ilgi noktalarını gösteren simgelerle dolu olsa da, Elden Ring bunun yerine oyuncuların kendi haritalarını kendilerinin doldurmalarına olanak tanıyan nispeten temiz bir harita sunuyor. Bu cesur bir tasarım seçimi olsa da, oyuncuları her yerde nazikçe yönlendirmek yerine kaybolmalarına izin vermek, Lands Between’deki keşiflerinizi gerçek bir macera gibi hissettiriyor.

Elden Ring’te Çalışan Büyük İsimlerin Katkısı

Elden Ring

Hidetaka Miyazaki, oyunun yönetmeni. FromSoftware Başkanı olarak, Miyazaki’nin stüdyo üzerindeki etkisi anıtsal diyebiliriz ve denetlediği oyunlar, oyun dünyasının ikonik köşe taşları haline geldi. Dark Souls serisi, tüm zamanların en yüksek puanlı aksiyon oyunlarından bazılarını içeriyor ve diğer birkaç stüdyonun oyunları serinin savaş mekaniklerini taklit etmeye çalışsa da, hiçbiri Dark Souls’un büyüsünü kopyalamayı başaramadı. Oyunlar ayrıca, oyuncuların etraflarındaki dünyaya dikkat etmelerini ve hikayeyi daha iyi anlamaya çalışmak için ayrıntıları bir araya getirmelerini gerektiren dolaylı hikaye anlatımlarıyla da tanınıyor. Miyazaki’nin oyun alanındaki başarıları nedeniyle, oyuncular bir başka başyapıt daha beklerken Elden Ring için beklenti yüksekti.

Bu efsanevi yapım, George R. R. Martin‘in oyuna yaptığı katkılarla sıradan oyuncuların da dikkatini çekmeyi başardı. A Song of Ice and Fire serisinden sorumlu olan Martin, oyunun yazarlarından biri olarak hizmet veriyor ve oyunun arka planının dünya inşasına ve işlenmesine yardımcı oldu. Miyazaki, Martin’in yazılarının bir hayranı olduğunu ve Martin’e şimdiki zamandan ziyade Lands Between’in tarihi hakkında yazmasını istediğini çünkü “Oyuncunun doğrudan dahil olmadığı bir zaman hakkında yazmasını sağlayarak, yaratıcılığını tamamen serbest bırakmasını istediğini” ifade etti.

Miyazaki’nin oyun alanındaki iyi ünü sayesinde, oyuncular Elden Ring’e akın etti. Bununla birlikte Martin’in katılımı, sıradan oyuncuların bile oyunun neyle ilgili olduğunu görmek için cazip hale gelmesini sağladı.

Elden Ring, FromSoftware’in En Erişilebilir Oyunu

Elden Ring

Geçmişteki FromSoftware oyunlarının zorluğunun bir kısmı, mücadeleyi benimsemeleri ve oyuncuları en küçük zaferler için çok çalıştırmaları gerçeğinden kaynaklanıyordu. Bu nedenle bir boss için öldükten sonra, oyuncular genellikle zorlu olabilecek diğer düşmanları geçmeyi içeren uzun bir yolculuk yapmak zorundaydı. Elden Ring ile oyuncular öldükten sonra bosslara yakın doğuyor, bu da savaşa geri dönmeyi kolaylaştırıyor. Bunun gibi tasarım seçimleri, bu yapımı ortalama bir oyuncu için önceki FromSoftware oyunlarından daha erişilebilir hale getirdi ve sonuç olarak oyun, öncekilerden daha geniş bir oyuncu kitlesini çekmeyi başardı.

Elden Ring’in keşfi de son derece erişilebilir hale getirildi. Oyuncular, uçsuz bucaksız Lands Between’de yolculuk etmelerine yardımcı olması için güvenilir bir at çağırabilir. Oyuncular tepeler, uçurumlar ve dağlar gibi coğrafi özelliklerle karşılaşacak olsa da, oyuncuların daha yüksek yerlere çıkmasına yardımcı olan Spirit Springs sayesinde hiçbiri aşılmaz engeller değil. Bu özellikler macerayı kolaylaştırıyor ve oyunla ilgilenebilecek oyuncuların kendilerini FromSoftware oyunlarının dünyasına kolayca çekebileceklerini hissettiriyor.

Elden Ring’in başarısı, FromSoftware ve Miyazaki’nin henüz video oyunları üretme işinin bitmediğini gösteriyor. Stüdyo, bu yapım aracılığıyla klasik zorlu oyun tarzını alıp ortalama, ana akım oyuncu için lezzetli hale getirecek şekilde sunabildiğini gösterdi. Daha detaylı inceleme yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. Başlangıç rehberimizi okumanızı da tavsiye ediyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.