Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Ekşi Sözlük’e Erişim Engeli Kaldırıldı

Ekşi Sözlük'e Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla getirilen erişim engeli kaldırıldı. İnternet sitesi, yaklaşık 10 gündür süren yasağın ardından yeniden açılacak.

Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği popüler bir internet sitesi olan Ekşi Sözlük, 21 Şubat’ta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından alınan kararla erişime kapatılmıştı. En başından beri muhatap bulamadıkları için kararın gerekçesini öğrenemediklerini belirten Ekşi Sözlük yönetimi, uygulanan erişim engelinin ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savundu.

Ekşi Sözlük CEO’su Başat Purut konuya dair verdiği ilk demeçte, “Saatlerdir BTK’dan kimseye ulaşamıyoruz. BTK kendi karar vermiş ancak bize karar içeriği verilmedi. Herhangi bir içerik kaldırma talebi/bildirimi de gönderilmemiş” şeklinde konuşmuştu. BTK’nın herhangi bir mahkeme hükmü olmaksızın erişim engelleme kararı verebildiğine vurgu yapan Purut, ancak bu kanuna göre erişim engellemesinin belirli bir içeriğe dayalı olması ve sitenin tamamını içermemesi gerektiğini söylemişti.

Günlerdir Kapalı Olan Ekşi Sözlük Yeniden Açılacak

ekşi sözlük erişim engeli

Az önce Ekşi Sözlük’ün resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, yaklaşık 10 gündür devam eden erişim engelinin kaldırıldığı duyuruldu. Açıklamada yer alan ifadeler şöyle: “Yaptığımız itiraz Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğince kabul edildi ve erişim engelinin kaldırılmasına karar verildi. Kararın uygulanması için yetkililerle iletişime geçiyoruz. Hukuka inanmaya devam edeceğiz”

Öte yandan Ekşi Sözlük‘e erişim engeli kaldırılmış olsa da, bu haberi yazdığımız sırada site halen açılmış değil. Sözlüğe giriş yaptığınızda “Bu siteye ulaşılamıyor” yazısıyla karşılaşmaya devam ediyorsunuz. Nitekim yapılan açıklamada, kararın uygulanması için yetkililerle iletişime geçileceği bilgisi veriliyor. Konuya dair yeni gelişmelerin yaşanması halinde sizleri haberdar edeceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.