Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Ekşi Sözlük’e Bir Kez Daha Erişim Engeli Getirildi

Ekşi Sözlük’e "milli güvenliği ve kamu düzenini tehdit ettiği" gerekçesiyle bir kez daha erişim engeli getirildi. Web sitesi, kararın ardından yeni bir alan adı üzerinden hizmet vermeye başladı.

Kullanıcıların farklı konu başlıkları altında görüşlerini paylaştıkları bir platform olan Ekşi Sözlük, Şubat 2023’te Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından alınan kararla erişime engellenmişti. Bunun üzerine eksisozluk1923.com alan adıyla hizmet vermeye başlayan popüler web sitesi, yaklaşık 10 ay sonra yeni bir erişim yasağı ile karşı karşıya kaldı.

Ekşi Sözlük’ün resmi X (Twitter) hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Merhaba, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14.12.2023 tarihli kararı ile erişim engeli uygulandığını gördük, ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz. Yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız”

Ekşi Sözlük, karar üzerine http://eksisozluk1999.com adresi üzerinden hizmet vermeye başlamış durumda. Platform, erişim yasağının gerekçesi hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söylese de, farklı kaynaklardan gelen haberlere göre yasak kararı ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle’ alındı.

Platform, şubat ayındaki ilk yasak kararını itiraz etmiş ve bu itirazı Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edilmişti. Mahkemenin kararı, erişim engelinin kaldırılması yönünde olsa da, ana domain için uygulanan yasak halen devam etmekte.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.