Eastern Exorcist İnceleme

Aksiyona dayalı eğlenceli mekanikler ile sürükleyici bir hikaye bir araya gelmiş. Eastern Exorcist'e yakından bakıyoruz.

Steam Erken Erişim’den kısa süre önce tam sürüm olarak çıkış yapan Eastern Exorcist, iki adet iblis katili kahramanı, Çin’in gölgelerinde gizlenen doğaüstü yaratıklar ile karşı karşıya getiren iki boyutlu bir aksiyon RPG oyunu. Oyunun dünyası, kaliteli sanat eserleri, harika korkunç canavar tasarımları ve gerçekten ilginç bilgiler içeren nefes kesici.

Benzer şekilde savaş mekaniği, beklenen dövüş eyleminden ziyade dikkatle zamanlanmış saldırılara ve savuşturmalara odaklandığından, iki boyutlu bir oyun için şaşırtıcı derecede detaylı. Tam sürüm ile birlikte, ikinci bir oynanabilir karaktere ve çok sayıda denge güncellemesi ile, aksiyon oyunu arıyorsanız tam size göre bir yapım.

Oyun 20 dolar olmasına rağmen, Steam‘de yerel fiyatlandırma ile sadece 27 TL fiyat etiketine sahip. Bu oyun ile ilgili en garip nokta ise, erken erişim sürecinde Türkçe dil desteğine sahip olması ancak tam sürüm ile birlikte oyundan kaldırılmış olması. Emin değilim, yapımcılara ulaştım ancak henüz cevap alamadım. Yani Türkçe çeviri oyuna geri dönecek mi bilmiyorum.

Eastern Exorcist

Eastern Exorcist İnceleme

Eastern Exorcist iki oynanabilir kahramana sahip. Pragmatik şeytan kovucu Lu Yunchuan ve saygılı, yarı iblis Xiahao Xue olarak oynayacaksınız. Kahramanların her birinin kendi hikayelerinin yanı sıra benzersiz patron dövüşleri, bölgeleri ve hikayeleri mevcut. Yunchuan, öldürülen şeytan kovucu arkadaşlarının intikamını almak ve eylemsizliği nedeniyle sürgün edildikten sonra kendini kurtarmak umuduyla Kral Mandrill adlı bir iblis için avlanan bir karakter. Xiahao, Viper King’in hazinesini çalarken kendini zehirleyen ve şimdi kız kardeşini bir hayalet gibi takip eden, kardeşi için bir çare bulmak için ülkenin dört bir yanına giden bir karakter.

Eastern Exorcist, hoş bir fantezi dünyası sahip olan bir RPG oyunu değil. Hikaye şok edici derecede acımasız, bu yüzden aynı zamanda çok etkileyici. Basit iblis katillerinin intikam oyunu olarak başlayan şey; hızla, açgözlü veya aptal insanların günahlarını sürdüren ve sonunda onların yıkımına dönüşen hikayesini anlatan bir dizi mini hikayeye dönüşüyor, bu beni gerçekten şaşırttı.

Böyle bir bölümde Lu, sis dolu bir kasabaya girer ve burada insanların periyodik olarak kaybolduğunu öğrenir. Sisle ıslanmış ormanlarda dolaştıktan ve bölgeye musallat olan iblisleri öldürdükten sonra, Lu, bu sisin yaşlı köylülerin nefretinden ve kötülüğünden doğduğunu öğrenir. Özellikle kötü bir kıtlık sırasında, yaşlıların sakatlanıp dağda ölüme terk edildiklerini ortaya çıkarıyoruz.

Artık hayalet olan bu yaşlılar, eskiden olduğu gibi sakatlanıp ölüme terk edilen bir insan kurbanı verilmezse her yıl köyü zehirlemeye başladığını öğreniyoruz. Witcher oyunlarının yan hikayeleri, herhangi bir RPG oyunundaki en iyi hikayeleri bedeldir ve Eastern Exorcist‘in hikayelerini de aynı derecede ilgi çekici buldum.

Eastern Exorcist

Benzersiz Dayanıklılık Mekaniği

Eastern Exorcist, basit kontrolleri ve iki boyutlu sunumuna rağmen güçlü bir aksiyona sahip. Hücum cephesinde, temel bir yakın dövüş kombosu ve ayrıca tek vuruşlu bir hava saldırısı mevcut. Savunma tarafında, gelen saldırıları ve mermileri engelleyebiliyoruz veya bir savunma hareketi ile onlardan kaçınabiliyoruz ancak savuşturma, oyunun ilk sıkıntısı.

İyi bir zamanlama ile kullandığınızda, gelen saldırıyı savuşturan savunma hamleniz ile güçlü bir karşılık verebiliyorsunuz. Bu savunma hamlesini mermi saldırılarını yansıtmak için de kullanabilirsiniz. Savaş mekaniği ile denemeler yaparken, birçok eylemin ek efektler için bu savuşturma benzeri zamanlama penceresini kullandığını öğreneceksiniz. Bir saldırı yapılmadan hemen önce kaçmak, ani bir karşı saldırı yapmanızı sağlayacak. Bir kombodaki son darbeden önce ritmik olarak saldırıya devam etmek hamlenizi güçlendirecek. Tüm bu küçük gelişmeler, oyunu nasıl oynadığınız üzerinde radikal bir etkiye sahip ve Eastern Exorcist, sizden bu sistemleri kavramanızı bekleyen bir yapıda tasarlanmış.

Oyuncuların üstesinden gelmesi gereken en büyük engel dayanıklılık yönetimi. Dayanıklılık olmadan, savunma veya saldırı araçları olmadan savunmasız kalırsınız. Siper veya karşı saldırı gibi tekniklerin kullanılması, dayanıklılığı anında geri yüklüyor ancak aynı zamanda yanlış zamanlanmış girdileri ciddi şekilde cezalandırıyor; Böylece bir dövüş, yalnızca birkaç yanlış savuşturma hareketi ile felaketiniz haline gelebilir ancak sistem burada çok adaletli tasarlanmış. Dayanıklılığınız bittiğinde, yine de hareket edebiliyorsunuz veya gelen saldırıları savuşturabiliyorsunuz ancak bir miktar dayanıklılık yenileyene kadar kaçma, engelleme veya saldırı yapamıyorsunuz.

Kağıt üzerinde kısıtlayıcı gibi görünse de, dayanıklılık sistemi kolayca en benzersiz ve eğlenceli savaş mekaniği olmuş. Dayanıklılık, düğmelere akılsızca basılmasını engellemiş ve saldırıların, savuşturmaların ve yüklü becerilerin uygun şekilde zamanlanması, dayanıklılık göstergesinin sınırlamalarını büyük ölçüde dengeleyerek, kitinizi etkili bir şekilde kullanmanız koşuluyla, aksiyonu inanılmaz derecede akıcı hale getirmeyi başarmış.

Eastern Exorcist, öğreticiden sonra pek elinizden tutan bir yapıda değil. Önemsiz Rat-Fiend’den devasa Snow Ape’e kadar her şey size bağlı. Neyse ki, karşılaştığınız iblislerin tanınması için yalnızca iki veya üç saldırı ile nispeten sınırlı hareket setleri var, bu nedenle olayı kavramak pek zor değil. Patronların çok daha çeşitli hareketleri mevcut ancak aynı zamanda belirli kalıplara da bağlılar; Bu nedenle, zamanlamanızın yeterince iyi olduğunu varsayarak, hangi hamlenin ve ne zaman yapılacağını çözdüğünüz an, zaferiniz garanti.

Bununla birlikte sistem, özellikle mermi saldırıları söz konusu olduğunda, bazı kusurlara da sahip. Çoğu zaman, Eastern Exorcist, mücadeleyi hızlandırmak için füze fırlatan düşmanları fazla kullanmış, bu da bence oyunlarda kullanılmaması gereken ucuz bir taktik. Örneğin dört kollu Green Wraith sizi yumrukluyor ve gayzer saldırılarıyla savuruyor. Bu zorlu bir mücadele ancak tek başınayken sorun değil. Sorun burada başlıyor, onunla ilk karşılaşmanızda onu hızlıca öldüremezseniz, dövüş boyunca size büyülü ateş topları yağdıran iki ağlayan hayaletle birlikte size saldırıyor. Bir tehdide odaklanmak sizi diğerine karşı savunmasız bırakıyor ve bir plan hazırlayana kadar birçok sinir bozucu başarısızlığa yol açıyor.

Bunun gibi birkaç patron ve arena dövüşü mevcut. Sonuç olarak oyunun dengesinin hala biraz ince ayara ihtiyacı var. Chu’nun mermisi ağır hayaleti veya Üç Yüzlü Rakshasa gibi bazı patron dövüşleri inanılmaz zor. Yüz Silahlı İblis veya Ejderha Tanrısı gibi diğerleri, oyunda daha sonra görünmesine rağmen tek bir denemede yenilebilecek düzeyde.

Eastern Exorcist

Hafif RPG Mekanikleri: Büyü Sistemi

Eastern Exorcist, kazanılan tecrübe ile küçük istatistik kazanımları sağlayan bir seviyelendirme sistemi ve bir büyü seviyelendirme sistemi de dahil olmak üzere hafif RPG unsurlarına da sahip. Karakterler ile etkileşime girdikçe ve hikayede ilerleme kaydettikçe büyülerin kilidini açıyorsunuz ve bunların hepsinin oyun stilinizi geliştirebilecek benzersiz etkileri mevcut. Biri, en yakın hedefe ateş eden hayalet kılıçları çağırmanıza izin verirken, bir diğeri, sağlığınızı kritik bir düzeye düşürken saldırınızı artırıyor. Örneğin Xiahou Xue, onun yanında savaşmaları için çeşitli türden hayalet akrabalarını çağırmasına izin veren kendi büyü setine sahip.

Tüm büyülerin size pasif güçlendirmeler de veren büyüleyici etkileri mevcut. Örneğin, hayalet kılıç büyüsü, siz saldırırken enerji yığınları biriktirerek, kaçtığınızda veya savuşturduğunuzda otomatik olarak daha zayıf kılıçları ateşlemenize izin veriyor. Sistem, kendi başına çok güçlü bir büyü etkisi sunmayarak ve verimli oynamayı teşvik eden bonuslar sunarak yakın muharebeyi son derece iyi bir şekilde tamamlamış.

Dezavantajı ise, kullanılacak birçok büyü ve yeteneğin olması; Bu, hikaye bölümlerini oynarken ve hangi becerilerin seviyesini yükselteceğiniz konusunda sizi bunaltabilir. Aralarında muazzam bir çeşitlilik var ve birini taahhüt ederek gerçekten yanlış gidemezsiniz. Bununla birlikte, oyunu tekrar oynamayı ve hepsini denemeyi düşünmüyorsanız, bunu tek bir oyunda yapmak için bir nedeniniz yok. Neyse ki, oyunun uzun ömürlü olmasını sağlamak için hikaye kampanyasının yanı sıra üstlenilmesi gereken patron bölümleri de mevcut.

Eastern Exorcist

Şık ve İddialı Bir Yapım

Eastern Exorcist, iki boyutlu oyunlar arasında gerçekten eşsiz bir sanat tasarımına sahip. Geliştirici Vanillaware, sanat tasarımı yoğun, iki boyutlu arketipi popüler hale getirdi ancak daha yeni stüdyoların kendilerini farklı kılmak için kendi benzersiz görsel dokunuşlarını eklediğini görmek güzel. Aslında Eastern Exorcist‘in akıcı animasyonu bazen kukla tiyatrosu izliyormuşunuz gibi hissettiriyor. Oyunu oynarsanız, dediğimi anlayacaksınız.

Oyun müziği atmosferik ancak unutulmaz melodilerden yoksun. Özellikle patron dövüş müziği inanılmaz derecede tekrarlayıcı olmuş.

Sahne arka planları da çok güzel. Ne yazık ki, bu ortamlar aynı zamanda son derece doğrusal ve ilgi çekici değil, birkaç dallanma yolu ve genel olarak savaş dışında yapacak çok az şeyiniz olacak. Aksiyon elbette harika, ama çok az keşif mekaniği mevcut. Aynı şekilde, her alan bir savaş alanı şeklinde tasarlanmış ve düşmanlar aktif olduğunda kavgalardan kaçmanın bir yolu yok.

Eastern Exorcist

Eastern Exorcist Sistem Gereksinimleri

Eastern Exorcist, AMD Ryzen 7 3700X işlemci, Nvidia GeForce GTX 2080 ekran kartı ve 16 GB RAM içeren bilgisayarımda oldukça güzel çalıştı. Oyunu 120 FPS (1080p çözünürlükte) ile oynadım. Oyunu oynamak için bilgisayarınızın en az 64-bit Windows, 4 GB RAM, Intel i3 işlemci ve Nvidia GeForce GTX 750 ekran kartına sahip olmanız gerekecek. Optimum bir deneyim için bilgisayarınızda bir Intel i5 işlemci, 8 GB RAM ve bir Nvidia GeForce GTX 950 ekran kartı olması gerek. Oyunun kontrolcü ile oynanabildiğini, Steam Başarımlarını ve Steam Cloud’u desteklediğini de belirtelim.

Eastern Exorcist İnceleme Sonucu

Eastern Exorcist, şaşırtıcı derecede teknik bir dövüş sistemi ve mükemmel görseller içeren heyecan verici bir yandan görmeli iki boyutlu bir oyun. Tam sürüm ile birlikte oynanış ve denge sorunları büyük ölçüde giderilmiş ve iki hikaye kampanyası oyuna tatmin edici bir uzunluk kazandırmış. Hikaye modları dışındaki daha fazla bonus içerik güzel olurdu ancak genel olarak oyun, bol miktarda eski okul mücadelesiyle heyecan verici iki boyutlu bir aksiyon oyunu. Bu tarz bir yapım arayanların kaçırmaması gereken bir yapım.

Ayrıca emin olmak için oyunun demosunu da deneyebilirsiniz. Demoya erişimek için oyunun Steam sayfasına gidebilirsiniz.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol