Hacker’lar, Çaldıkları EA Verilerini İnternette Yayınlanmaya Başladı

Haziran ayında Amerikalı video oyun devi Electronic Arts'a (EA) siber saldırı düzenleyen hacker grubu, fidye taleplerinin reddedilmesi üzerine çaldıkları verileri internete sızdırmaya başladı.

Bilgisayar korsanları, haziran ayında Electronic Arts’ın (EA) veri sunucularına sızarak, FIFA 21’in kaynak kodunu ve yakında çıkacak Battlefield 2042 de dahil olmak üzere EA oyunlarında kullanılan Frostbite Engine ile bilgileri ele geçirdiler.

Eriştikleri EA verileri karşılığında Amerikalı şirketten fidye isteyen hacker grubu, şantaj girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından kaynak kodlarını internette yayınlamaya başladı.

EA siber saldırı

Bir mesaj yayınlayan bilgisayar korsanları, “Birkaç hafta önce fidye için Electronic Arts’a e-posta gönderdik, ancak herhangi bir yanıt alamadığımız için elimizdeki kaynak kodlarını yayınlayacağız. Bizimle iletişime geçmezlerse veya bize ödeme yapmazlarsa, yayınlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Electronic Arts’ın geliştirme araçlarına ve dijital oyun mağazası Origin’e dair bilgiler içeren 1.3 GB’lık verinin bir kopyasını gördüğünü bildiren Motherboard internet sitesi, buna karşın Amerikalı video oyun devinin kararından geri adım atmayacağını belirtti.

EA siber saldırı FIFA 21

EA’in konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama, “Bilgisayar korsanlarının sızdırma girişiminden haberdarız ve yayınlanan dosyaları analiz ediyoruz. Şu anda, oyuncu gizliliği açısından endişe teşkil eden bir durumun olmadığını düşünüyoruz. Devam eden soruşturmanın bir parçası olarak federal kolluk kuvvetleri ile çalışmayı sürdürüyoruz” denildi.

EA’in maruz kaldığı siber saldırı, oyun şirketlerinin hedef alındığı ne ilk ne de son hack olayı olacak. Hatırlayacağınız üzere bu yılın başlarında CD Projekt RED’e yapılan siber saldırıda The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 gibi oyunların kaynak kodları Dark Web üzerinde açık artırmaya sunulmuştu. Veriler için pazarlık yapmayacaklarını açıklayan Polonyalı stüdyo, hacker grubunun fidye taleplerine boyun eğmeyeceklerini söylemişti.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol