EA Hacklendi, FIFA 21 Kaynak Kodları İnternette Satışa Çıktı!

Amerikalı video oyun devi Electronic Arts (EA), büyük bir siber saldırının kurbanı oldu. Çalınan veriler arasında FIFA 21'in kaynak kodları ve çok sayıda geliştirici kiti de var.

Bilgisayar korsanları, dijital namlularını video oyun sektörüne çevirmeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere Polonyalı stüdyo CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3 kaynak kodları dahil olmak üzere pek çok hassas verinin ele geçirilmesine sebep olan büyük bir siber saldırıya maruz kalmıştı. Hatta çalışanların ev adresleri ve telefonları gibi kişisel bilgiler dahi internette satılmıştı.

Bugün ise sektörün bir başka dev aktörü Electronic Arts’ın (EA) benzer bir veri ihlalinin kurbanı olduğu bildirildi. Motherboard tarafından aktarılan habere göre, çalınan veriler arasında FIFA 21’in kaynak kodu ve yalnızca Frostbite motoruyla sınırlı olmayan çok sayıda değerli geliştirici kiti var.

EA hacklendi

Bilgisayar korsanlarının, FIFA 21 kaynak kodlarını henüz açıklanmayan bir bedel karşılığında satmaya çalıştıkları ifade ediliyor. EA’in uğradığı siber saldırı sonucu çalınan toplam veri miktarının 780GB boyutunda olduğu bildiriliyor.

CD Projekt RED’in sistemlerine erişen hacker’lar, elde ettikleri verileri satmadan önce Polonyalı stüdyodan fidye talep etmişlerdi. Bekledikleri cevabı alamayan siber suçlular, Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3 kaynak kodlarını Dark Web’de açık artırmaya çıkarmışlardı. Dolayısıyla buradaki durum biraz daha farklı görülüyor. Zira bilgisayar korsanları, EA ile temasa geçmeden direkt olarak verileri satmaya yönelmiş durumda.

FIFA kaynak kodlari EA siber saldiri

Konuya ilişkin BBC’ye konuşan bir EA sözcüsü, “Sınırlı miktarda oyun kaynak kodunun ve ilgili araçların çalınmasına yol açan son siber saldırıyı araştırıyoruz” dedi. Oyuncuların kişisel verilerine erişilmediğini ve herhangi bir gizlilik tehlikesinin olmadığını belirten Amerikalı şirket, ilgili makamlarla temasa geçtiklerini aktardı.

Şimdilik olayla ilgili bilinenler bunlarla sınırlı, ancak EA’i etkileyen veri ihlali ile alakalı yeni gelişmeler yaşandığı takdirde sizlere paylaşmaya devam edeceğiz.

blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol