E-Spor, 2024 Yaz Olimpiyatları’nda Yer Alabilir!

E-sporun gelecekte olimpik seviyeye kadar yükselmiş olacağı uzun zamandır tahmin ediliyordu. Spor organizasyonlarıyla boy ölçüşebilecek noktaya gelen e-spor etkinlikleri, tahmin edilenden çok kısa bir süre içinde olimpiyatlarda yer alabilir. Paris'te düzenlenecek olan 2024 Yaz Olimpiyatları, e-spor tarihi için dönüm noktası olabilir.

E-spor arenası her geçen gün önlenemez bir biçimde büyümeye devam ediyor. Sektör, ulaştığı noktada pek çok spor organizasyonunu geride bırakmış durumda. Büyük ligler, şampiyonalar ve hatta olimpiyatların bulunduğu seviyeye doğru ilerleyen e-spor sahnesi, tahmin edilenden çok kısa bir süre içinde olimpik karşılaşmalarda kendisine yer bulabilir. E-sporun gerçek bir spor dalı olup olmadığı tartışıladursun, Paris’te düzenlenmesi planlanan 2024 Yaz Olimpiyatları için konu bir ileriki aşamaya çekilmiş durumda. Olimpiyatların destekçisi olacak kurumlar, e-spora yer vermeyi düşünmeye başladı. Gelecek sponsorluk anlaşmaları, ilk defa bir olimpiyatta e-sporun yer almasının sağlayacağı ilgi ve bir ilk olması bakımından önemi düşünüldüğünde, 2024 Yaz Oyunları kapsamında e-spora yer verilmesi gayet mümkün görünüyor.

espor olimpics

Paris Olimpiyat Komitesi’nin başkan yardımcısı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile konuyu tartışmakta olduklarını ve rekabetçi karşılaşmalar aracılığıyla e-sporu olimpiyatlara dahil edebileceklerini açıkladı. Eğer gerçekleşirse tarihte bir ilk olacak.

Başkan yardımcısı Tony Estanguet, dünya çapındaki devasa oyuncu topluluğunun ve profesyonel oyuncuların bu konunun tartışılmasını hak ettiğini dile getirdi. “Gençler e-sporla ilgileniyorlar. Ayrıca böyle konulardan hoşlanıyorlar. Bunun üzerine çalışabiliriz. Onlarla tanışabiliriz. Aramızda bir köprü kurabilecek miyiz diye deneyebiliriz.” ifadelerini kullanan başkan yardımcısı, e-sporun gelecekte daha önemli olacağının da sinyallerini veriyor.

2024 Yaz Olimpiyatları’nda yer alacak karşılaşmaların listesi 2019 yılında oluşturulmaya başlanacak. 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olan oyunların ardından halka sunulacak. Yaz Olimpiyatları’nın 2024 yılının Eylül ayında düzenlenmesi planlanıyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol