Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dikkat: Google, Aktif Olmayan Gmail Hesaplarını Siliyor!

Google, 1 Aralık 2023 itibarıyla aktif olmayan Gmail hesaplarını silmeye başlayacak.

Google, 1 Aralık 2023‘ten itibaren etkin olmayan Gmail hesaplarını sileceğini duyurdu. Son iki yıldır kullanılmayan hesaplar silinecek. Şirket, bu kararın gerekçesi olarak eski hesapların siber saldırılara karşı güvensiz olmasını gösterdi. Google’ın dahili verilerine göre, etkin olmayan hesapların çoğunda iki faktörlü kimlik doğrulama etkin değil.

Google, etkin olmayan Gmail hesaplarına bağlı harici hizmetleri de tehlikeye atmak istemediğini belirtti. Bu endişeleri gidermek ve kullanıcı verilerini korumak için Google, iki yıldır aktif olmayan hesapları kaldırmayı tercih etti. Endişelenmeyin, etkin olmayan hesapların tümü hemen silinmeyecek. Hesaplar, kademeli olarak silinecek ve kullanıcılara hesaplarını etkinleştirmeleri için yeterli zaman tanınacak.

Gmail Silinmemesi İçin Ne Yapmalı?

Dikkat: Google, Aktif Olmayan Gmail Hesaplarını Siliyor!

Hesabınız silindiğinde e-postalar, Drive dosyaları, dokümanlar, toplantılar ve diğer dosyalar da dahil olmak üzere ilişkili tüm veriler kalıcı olarak ortadan kalkacak. Bu işlem geri alınamayacak ve kullanıcılar hiçbir verisini kurtaramayacak. Hesabınızın silinmesini önlemek için 2 yıl içerisinde 1 kez bile oturum açmak yeterli olacak. Böylelikle hesabınızın silinmesinin önüne geçebilirsiniz.

Hesabınızın silinmemesi için ilgili Gmail hesabınıza bağlı olarak harici hizmetlerden aşağıdaki hizmetleri kullanırsanız da hesabınız güvende olacak:

 • Google Drive’ı kullanma;
 • YouTube videolarını izleme;
 • Google Play Store’dan uygulama indirme;
 • Google Aramaları Gerçekleştirme;
 • Üçüncü taraf uygulamalar veya hizmetler için Google ile Oturum Açma’yı kullanma.

Google’ın şu anda YouTube videoları içeren etkin olmayan hesapları silmeye yönelik bir planının bulunmadığının altını çizelim. Bu, kullanılmayan eski bir hesabın YouTube’a bağlı olması ve üzerinde herkese açık bir video bulunması durumunda Google’ın, etkinlik olmamasına rağmen bu hesabı silmeyeceğinin altını çizelim.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.