Devil May Cry 5 İncelemesi

Yıllar sonra Devil May Cry 4 için gerçek bir devam oyunu geldi!

10 yılın üzerinde bir süredir Devil May Cry serisinin sadık hayranları sevdikleri serinin devam oyununu bekliyor. Her ne kadar Capcom 2013 yılında farklı bir strateji izleyip Ninja Theory ile anlaşsa da, DmC adlı bu oyun eski hayranlar tarafından çok beğenilmemişti ve insanlar eski Dante’yi istediklerini dile getirmişti. Şimdi ise beklenen oyun çıktı ve biz de Devil May Cry 5 incelemesi ile karşınızdayız.

Devil May Cry 5 İnceleme

Aslında 2013 yılında çıkan, serinin köklerine döndüğü DmC hiç de fena bir oyun değild. Eğlenceliydi ve akıcı bir oynanışı vardı fakat alıştığımız Devil May Cry serisi değildi. Dante’nin oyundaki ‘Emo’ stili dahi tartşma konusu olurken, uzun bir aranın ardından nihayet Devil May Cry 5’e kavuştuk. Bu oyunla sadece Dante değil, aynı zamanda Nero ve yeni bir gizemli figür olan V de dönüyor.

Devil May Cry 5’de hikaye bu üç karakteer arasında (Dante, Nero ve V) bölüştürülüyor. İlk iki isim zaten serinin tecrübelileri tarafından biliniyor ve hikayeye yeni eklenen isim V oluyor. Giriş kısmında Nero ve Dante’nin yanında görüyoruz fakat hakkında yeterli bilgi verilmiyor, oyunda ilerledikçe tanımaya başlıyoruz.

Maalesef Devil May Cry 5’in hikayesi büyük ölçüde vasat diyebilirim. Urizen adlı şeytani bir iblis gerçek dünyaya saldırıyor ve kıyameti ortaya çıkarıyor, onu yenip dünyayı kurtarmak da Dante, Nero ve V üçlüsüne kalıyor. Sadece birkaç twist dediğimiz şaşırtan son bulunuyor fakat aslında bunların büyük kısmını önceden tahmin edebiliyoruz. Her şeyi birbirine bağlaması gereken oyun sonunda bile hikayenin tamamlanmamış gözüktüğünü söyleyebilirim. Kısacası, Devil May Cry 5’in senaryosu beni pek tatmin etmedi ama şu da bir gerçek ki DMC serisi hiçbir zaman hikayeyle öne çıkan bir oyun değildi. Dolayısıyla serinin asıl sevilen yönü hızlı ve keyifli dövüş sistemiydi. Neyse ki bu tempodan hiçbir şey kaybedilmemiş.

Üç ana karakter olduğu için her birinin campaign boyunca kendi görevleri var fakat bazen birbirleriyle karşılaşıyorlar. Nero daha çok Devil May Cry 4’deki oynanışı andırırken, Blue Rose magnum silahı ve Red Queen yanında yer alıyor. Tek büyük fark ise artık Devil Bringer’a sahip değil. V oynanış açısından başarılı olsa da, iblis panterini ortaya çıkardığında kontroller konusunda biraz zorluk yaşatıyor. Son olarak Dante ise en iyi ve esnek karakter. Diğerlerinde yer almayan silahlar, teknik ve karizma Dante’de bulunuyor.

Alışık olduğumuz şekilde Devil May Cry 5’in hızı hiç düşmüyor ve 10 saatlik campaign boyunca bir an bile sıkılmıyorsunuz. Görsel perspektif açısından çevre tasarımında bazı sorunlar olsa da, bu keşfetme hissini arttırıyor ve çok da göze batmıyor.

Seride bir ilk olarak Devil May Cry’ı Capcom’un yeni RE Engine grafik motoruyla oynuyoruz ve sonuçlar oldukça pozitif fakat yine de sorunlar yok değil. Karakter detayları ve modellemeleri oldukça güzel. Aynı şey bossların büyük çoğunluğu için de geçerli fakat bazen çevre modellemeleri o kadar iyi değil. Önceki oyunlarda beni büyüleyen bir şey varsa o da gotik tasarımların çeşitliliğiydi. Bunlar maalesef Devil May Cry 5’de yer almıyor. Dikkat çeken birkaç alan var fakat bunların haricinde tasarımlar genellikle vasatı aşamıyor ve hikayenin içine daldıkça daha da kötüleşiyorlar.

Yer yer eleştirdiğim noktalar olsa da, nihayetinde Devil May Cry 5 son dönemde oynayabileceğiniz en iyi aksiyon oyunlarından birisi. Dante’nin karizması, yetenekleri ve silahları dahi tek başına yeterken, diğer karakterler de oyuna renk katıyor. Capcom bu ara gerçekten de iyi oyunlar yapıyor ve Devil May Cry 5 de kesinlikle denemeniz gerekenler arasında.

Artıları:

  • Görsel tasarım

  • Karakter çeşitliliği

  • Durmayan aksiyon

  • Eski Devil May Cry atmosferi

Eksileri:

  • Vasat hikaye

  • Kısa sürmesi

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol