Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dev Şirketlerden ‘Konuşma ve Erişilebilirlik’ Projesi

Amazon, Apple, Microsoft, Meta ve Google, engelli kişiler için konuşma tanımayı iyileştirecek Konuşma Erişilebilirlik Projesi, birçok engelli insana yardımcı olacak.

Illinois Üniversitesi (UIUC), Konuşma ve Erişilebilirlik Projesi‘nde Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla ortaklık kurdu. Amaç, genellikle YZ algoritmaları tarafından dikkate alınmayan, engelli topluluklar ve çeşitli konuşma kalıpları için ses tanımayı iyileştirmek olacak. Buna Lou Gehrig hastalığı (ALS), Parkinson, Serebral Palsi, Down sendromu ve konuşmayı etkileyen diğer hastalıkları olan kişiler dahil.

UIUC profesörü Mark Hasegawa-Johnson, “Konuşma arayüzleri herkes tarafından erişilebilir olmalı ve buna engelliler de dahil olmalıdır. Bu görev zordu çünkü çok fazla altyapı gerektiriyor, ideal olarak önde gelen teknoloji şirketleri tarafından desteklenebilecek türden bir iş; bu yüzden dilbilim, konuşma, yapay zeka, güvenlik ve gizlilik konularında uzmanlığa sahip benzersiz bir disiplinler arası ekip oluşturduk.dedi.

Konuşma ve Erişilebilirlik Projesi Nedir?

Konuşma ve Erişilebilirlik

Parkinson gibi engelli toplulukları dahil etmek için Konuşma ve Erişilebilirlik Projesi, çeşitli konuşma kalıplarını temsil eden bireylerden konuşma örnekleri toplayacak. UIUC, ses örneklerine katkıda bulunmak ve makine öğrenimi modellerini eğitmek için kullanılabilecek “özel, kimliği belirsiz” bir veri kümesi oluşturmaya yardımcı olmak için ücretli gönüllüleri işe alacak. Grup, başlangıçta Amerikan İngilizcesine odaklanacak.

Davis Phinney Vakfı (Parkinson) ve Team Gleason (ALS) projeye destek sözü verdi. Davis Phinney Vakfı’nın yönetici direktörü Polly Dawkins, “Parkinson motor semptomları etkileyerek yazmayı zorlaştırıyor, bu nedenle konuşma tanıma iletişim ve ifade için kritik bir araç” dedi. Konuşma ve Erişilebilirlik Projesi, Türkçe gibi dillere yayıldıkça, tüm dünyadan birçok engelli insanın hayatını kolaylaştıracak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.