D3dcompiler_43.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Bu yazımızda, Windows 10 dahil çeşitli sürümlerde zaman zaman karşılaşılan d3dcompiler_43.dll hatasını nasıl çözebileceğinizi adım adım sizlerle paylaşıyoruz.

D3dcompiler_43.dll, Microsoft DirectX kaynaklı bir Windows sorunudur. D3dcompiler_43.dll dosyası, DirectX yazılım havuzunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX, çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, bu dosyayla ilgili hatalar genellikle yalnızca bu programlar kullanılırken ortaya çıkar. Windows 98’den bu yana Microsoft’un herhangi bir işletim sistemi, d3dcompiler_43.dll hatasından ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir.

D3dcompiler_43.dll Hataları

D3dcompiler_43.dll hatası

D3dcompiler_43.dll hatası aldığınızı gösteren farklı mesajlarla karşılaşabilirsiniz. Aşağıdakiler, işletim sisteminizde görebileceğiniz en yaygın hata mesajlarıdır:

  • D3dcompiler_43.dll bulunamadı
  • D3dcompiler_43.dll dosyası eksik
  • D3dcompiler_43.dll dosyası bulunamadı
  • D3dcompiler_43.dll bulunamadı. Yeniden yüklemek bunu düzeltmeye yardımcı olabilir

Söz konusu Windows hatası, oyun veya yazılım programı başlatıldığında veya kurulum sırasında DirectX bileşenlerinin güncellenmeye çalışıldığı bir noktada ortaya çıkabilir. D3dcompiler_43.dll hatası, AutoDesk 3ds Max ve MonoGame gibi Microsoft DirectX kullanan herhangi bir programı etkilediği gibi, video oyunlarının çalışması sırasında da belirebilir. Grand Theft Auto, Chivalry: Medieval Warfare, Sniper: Ghost Shooter, Far Cry Primal, Battlefield, Need for Speed, MechWarrior Online (MWO), and The Elder Scrolls Online: Morrowind, hata mesajı ile karşılaşabileceğiniz oyunlar arasında yer alır.

D3dcompiler_43.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

D3dcompiler_43.dll Hataları

Öncelikle d3dcompiler_43.dll dosyasını herhangi bir DLL indirme sitesinden tek tek indirmeyin. Eğer yaptıysanız, hemen kaldırın ve aşağıdaki adımları takip edin.

Çözüm 1: Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

D3dcompiler_43.dll hatası, tesadüf eseri ortaya çıkmış olabilir ve yeniden başlatma birçok bilgisayar sorununa çözüm getirdiğinden bu DLL hatasını da tamamen düzeltebilir.

Çözüm 2: Microsoft DirectX’in En Son Sürümünü Yükleyin

Microsoft DirectX’i en son sürüme güncellemek, büyük olasılıkla, “d3dcompiler_43.dll bulunamadı” hatasını düzeltecektir. Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfini güncellemeden DirectX güncellemeleri yayınlar. Bu nedenle sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile en son sürümü yüklediğinizden emin olun. DirectX programı, Windows 10, 8 vb. dahil olmak üzere tüm Windows sürümleriyle çalışır. Daha fazla bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Çözüm 3: Oyunu veya Programı Yeniden Yükleyin

D3dcompiler_43.dll ile çalışan programdaki dosyalar hasar görmüş olabilir. Bu nedenle hatayı aldığınız oyunu veya programı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm 4: Ekran Kartınızın Sürücülerini Güncelleyin

En yaygın çözüm olmasa da bazı durumlarda bilgisayarınızdaki ekran kartı sürücülerini güncellemek DirectX sorununu düzeltebilir.

Bu yazımızda d3dcompiler_43.dll hatasının çözüm yollarını sizlerle paylaştık. İçeriğimizin yardımı oldu mu? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol