Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Çin, Microsoft-Activision Birleşmesine Yeşil Işık Yaktı!

Çin'in devasa birleşmeyi onaylamasına ramak kaldı. Tencent'in de Microsoft ve Activision'ın birleşimine olumlu baktığını öğrendik.

Şimdiye kadar Microsoft-Activision birleşmesini onaylayan ülkeler yalnızca Brezilya, Sırbistan ve Şili oldu. Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerin tümü, teknoloji devinin Call of Duty’yi rakip platformlarında tutmak için büyük sözler vermesine yol açan itirazlar yayınladı ve birleşmeye karşı çıktı.

Neredeyse 70 milyar dolar değerindeki devasa anlaşmaya yeşil ışık yakan bir başka ülke de Çin oldu. Hatta, anlaşmanın resmi olarak onaylanmasına günler kaldı diyebiliriz. Equity Report‘a göre Çin hükümeti önümüzdeki günlerde birleşmeyi onaylayacak.

Çin, Microsoft’un Yüzünü Güldürecek

Microsoft-Activision Birleşmesine Yeşil Işık

Equity Report’a göre, anlaşma üzerinde çalışan iki antitröst avukatı, “Potansiyel şikayetler nedeniyle yavaşlayan yeni sürece rağmen, Çin’in Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi (SAMR), Microsoft’un video oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın almasını muhtemelen onaylayacak.” dedi.

Bu bilgi, Activision Blizzard’ın NetEase ile mevcut ortaklığının dağılmasından ve bunun sonucunda Overwatch 2 ve World of Warcraft’ın her ikisinin de kazançlı Çin pazarından çekilmesinin ardından geldi. Tencent’in, birleşme gerçekleştikten sonra teknoloji devi ile benzer bir anlaşma yapma umuduyla şu anda birleşmeyi desteklediği de konuşulan bir diğer iddia oldu.

Çin dışında şirket, bu hafta başlarında Brüksel’de Avrupalı düzenleyicilerle bir araya gelerek, anlaşma onaylandıktan sonra Call of Duty’nin hem GeForce Now’a hem de Nintendo Switch’e gelmesini sağlamak için hem Nvidia hem de Nintendo ile on yıllık bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Ancak Microsoft, Sony’nin benzer bir anlaşmayı imzalamayı ve hatta müzakere etmeyi reddettiğini söyledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.