Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

ChatGPT Hukuk Sınavını Geçti!

ChatGPT sınavı geçti geçmesine ancak zar zor geçtiği için 'şimdilik' meslekleriniz tehlikede değil. Asıl tehlike, okullardaki kopya sorunu olarak gündeme geldi.

ChatGPT hakkında birçok endişe ve merak konusu olan tartışma mevcut ancak sohbet botundan lisansüstü bir sınava girmesini isteseniz, sonuç ne olurdu? Yeni yayınlanan bir çalışmada, Minnesota Üniversitesi hukuk profesörleri, okullarındaki dört kursta lisansüstü sınavlarını sohbet botuna çözdürdü.

Yapay zeka testlerin dördünü de geçti ancak ortalama bir not olarak yalnızca ‘CC‘ alabildi. Yakın zamanda yapılan bir başka makalede, Wharton İşletme Okulu profesörü Christian Terwiesch, sohbet botunun, kendisinin hazırladığı bir sınavdan ‘BB‘ almayı başardığını belirtti. Özetle, yapay zeka botu henüz akademisyenleri etkileyecek seviyede değil ancak yapay zekanın gelişim hızı şaşırtıcı.

ChatGPT Okullarda Kopya Çekme Aracı Olabilir

ChatGPT Okullarda Kopya Cekme Araci Olabilir

Araştırma ekipleri yapay zekanın henüz tutarsız olduğunu ifade etti. Minnesota Üniversitesi Grubu, ChatGPT‘nin “temel yasal kuralları” ele alma ve doktrinleri özetlemede iyi olduğunu ancak bir dava ile ilgili sorunları belirlemeye çalışırken saçmaladığını belirtti. Terwiesch, jeneratörün basit operasyon yönetimi ve süreç analizi soruları ile “şaşırtıcı” olduğunu ancak ileri süreç sorularını ele alamadığını söyledi.

Hatta bir noktada, yapay zeka 6. sınıf düzeyinde matematikte hatalar yaptı. Minnesota profesörleri, metin üretim istemlerini belirli kurslara veya sorulara uyarlamadıklarını ve öğrencilerin özelleştirme ile daha iyi sonuçlar alabileceğine inandıklarını söyledi. Wharton’da Terwiesch, botun insan koçluğuna yanıt olarak cevapları değiştirme konusunda usta olduğunu söyledi.

ChatGPT henüz kendi başına bir sınav veya deneme yapamaz ancak kopyacı ve hileci bir sistemin kaba cevaplar üretmesini ve bunları geliştirmesini sağlayabileceği için online sınavlar için büyük tehlike diyebiliriz. Her iki araştırma grubu da okulların yapay zeka tabanlı kopya çekilmesini önlemek için teknoloji kullanımını sınırlaması gerektiği konusunda uyardı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.