Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Chained Echoes İnceleme

Chained Echoes, ilgi çekici bir dövüş sistemi ve zorlayıcı karakterleri ile oynadığım en iyi RPG oyunlarından bir tanesi oldu.

Chained Echoes incelemesi yazmak aklımda yoktu ancak bu güzel oyundan bahsetmeden geçmek istemedim. Matthias Linda’nın geliştirdiği ve Deck13 tarafından yayınlanan JRPG oyunu, benim için mükemmel bir sürpriz oldu. Temelde, SNES dönemi grafikleri ile yüzlercesini gördüğümüz bağımsız bir RPG oyunu gibi görünse de, ilgi çekici dövüş sistemi ve hikayesiyle, en azından benim için 2022’nin en iyi oyunlarından birisi oldu.

Oyun, açılış saniyelerinden itibaren, kablolu kontrolcülerin ve devasa oyun kartuşlarının nostaljik dönemlerine geri götürdü beni. Bununla birlikte, anında beklentilerimin üzerine çıkmayı da başardı. Oyun, eski JRPG yapımlarının sevdiğimiz yanlarına harika modern dokunuşlar yapmış. Elbette pek çok tanıdık tema ve karakter arketipleri var ancak zaten kendisini ciddiye almayan hafif mizahi bir oyunla karşı karşıyayız.

Chained Echoes İncelemesi

1 Chained Echoes Inceleme

Tabii ki, oynanış mekanikleri kötüyse genellikle yukarıda bahsettiğim zekice anlatı kurgulama olayları pek çalışmaz. Neyse ki, oyunun dövüş mekaniği mükemmel. Dikkate alınması gereken beceriler, sürekli takip etmeniz gereken Aşırı Isınma ve Aşırı Hız göstergesi ile savaşlarda bolca strateji yapmanız gerek. Hızlı öldürmeler için Aşırı Isınma veya Aşırı Hız yüzünden savaştan kaçmak zorunda olma fikri gayet eğlenceli. Ayrıca, oyunda geleneksel bir seviye atlama sistemi de yok.

Karakter kadrosu çoğunlukla paralı asker, hırsız ve prenses gibi arketiplerden oluşsa da, hikayenin ilerlemesi ile muazzam bir karakter gelişimine tanık oluyorsunuz. Hikaye bazen karanlık yollara sapıyor ve çoğu zaman düşündürücü konulara değiniyor ancak 30-40 saatlik oynanış süresi boyunca Chained Echoes’ta aralara serpiştirilen bolca mizah da göreceksiniz. İyi ki göreceksiniz çünkü hikayenin zaman zaman karanlık yollara sapması konusunda oldukça ciddiyim. Spoiler vermiyorum ancak alt metinler kesinlikle sağlam.

2 Chained Echoes Inceleme

Müzikler ise başka bir olay ve oyunun kalitesini öne çıkardığı birçok yönden birisi. Oyunun müzikleri ve sesleri, birbiriyle savaşan ülkelerin hikayesini ve oyunun yüksek fantezi ortamını mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Final Fantasy’deki Ivalice oyunlarını seven herkes, zeplin savaşları ve makine savaşları arasında adeta Ivalice oynuyor gibi hissedecek.

SNES dönemi oyunlarının hayranları ve JRPG oyunu tutkunları Chained Echoes’u kesinlikle sevecekler ancak yukarıda bahsettiğim modern dokunuşlardan dolayı yeni bir oyun oynadığınızı da hissedeceksiniz. Özetle, nostalji olsun diye aldım ancak bu oyun baya modern diye beni suçlamayın, bir kez daha altını çizeyim.

3 Chained Echoes Inceleme

Oyun, yeni yönlere doğru ilerlemekten korkmadan klasik JPRG sistemlerini de içerisinde barındıran ve sizi saatlerce başında tutabilecek harika bir oyun. Bazen komik, bazen yürek burkan ve her zaman eğlenceli. Herkese tavsiye ediyorum efendim!

Chained Echoes Türkçe yama mevcut mu bilmiyorum ancak resmi Türkçe dil desteği yok. Oyun, Steam‘de 259 TL ancak neyse ki Game Pass’te mevcut. Aylık 30 TL vererek bu harika oyunu deneyimleyebilirsiniz ki bence fiyatının da hakkını veren bir yapım.

İnceleme Özeti

Chained Echoes İnceleme

Matthias Linda'nın geliştirdiği ve Deck13 tarafından yayınlanan JRPG oyunu, benim için mükemmel bir sürpriz oldu. JRPG sevenlere tavsiye ediyoruz.
9
Mükemmel

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 3 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

Yorum Yapılmamış

10
0%
9
0%
8
0%
7
100%
6
0%
5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
1 inceleme gösteriliyor
 1. İlker
  Grafikleri iyi fakat gerisi pek iyi değil
  7.7
  Gameplay
  8
  10
  Graphics
  9
  10
  Longevity
  6
  10
  • Artıları
  • Grafikler
  • RPG sistemi
  • Eksileri
  • Oynanış
  • hikaye

  Grafikler güzel gerisi çok da hoşuma gitmedi

  Cevap

Cevap Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Gameplay
Graphics
Longevity
A mininum rating of 0 is required.
Please give a rating.
Thanks for submitting your rating!

Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!