Cep Telefonlarına Harç Zammı Geldi!

Kullanıcıların yurt dışından aldıkları telefonları ülkemizde kullanabilmeleri için 500 TL kayıt ücreti ödemeleri gerekiyor.

Yurt dışından ülkemize getirilen cep telefonlarındaki fiyat avantajları son düzenlemeler ile oldukça düştü.

Yurt dışından satın alınarak yolcuların beraberinde getirdiği telefonların kayıt ücretleri konusunda düzenlemeye gidilmesi ile fiyat avantajları da oldukça düşmüş oldu. 9 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile dışarıdan getirilen telefonların pek bir cazip yanı artık kalmadı. Önceden 170.70 TL’ye kayıt ettirilen telefonlar, son düzenlemeler ile birlikte artık 500 TL gibi bir fiyata kayıt ettirilerek kullanılabilecek.

KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak’ta yaptığı analiz ile birlikte harç ücretinin artması ile yurt dışından getirilen telefonların avantajlarının düştüğünü belirtti. Döviz kurunun dikkate alındığını belirten Hakan Uçak, yurt dışından ve yurt içinden satın alınan telefonların fiyat etiketleri arasında çok küçük farkların olacağını belirtti.

Örneğin; Yolcular tarafından bireysel olarak ithal edilen bin TL değerindeki bir cep telefonun maliyeti 1.170 lira 70 kuruş iken, yeni düzenlemeler ile 1.500 TL olacak.

Alınan bu kararla birlikte kişilerin bireysel olarak yurt dışından ülkemize getirdiği telefonların pek bir avantajı kalmayacak. Telefonlar yurt içinden de yurt dışından da alınsa hemen hemen aynı maliyete sahip olarak kullanılabilecek.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>