Bulut Oyunlar 5 Yılda 13 Milyar Dolarlık Pazar Yaratacak

Video oyunu sektörü için lider sektör analizi ve pazar tahmini sağlayıcısı DFC Intelligence'e göre 2026'da 13 Milyar dolarlık pazar yaratacak.

Bulut oyunlar veya oyun akışı bulut bilişimin en yeni türlerinden biridir. Bulut oyundaki mantık uzak sunucularda çalıştırılan bir bilgisayar veya konsol oyunu anlık görüntü olarak oyuncuya internet vasıtasıyla ulaştırılmasıdır.

Video oyunu sektörü için lider sektör analizi ve pazar tahmini sağlayıcısı DFC Intelligence’tan bir editörün yaptığı açıklamada; önümüzdeki 5 yıl içinde veya sonrasında bulut oyunlar 13 milyar dolarlık bir pazar oluşturması bekleniyor.

Bulut oyunlar 5 yıl içinde zirveyi görecek

Yeni Bulut Oyun ve Etkileşimli Akış: Analiz ve Tahmin raporunda  DFC Intelligence, mevcut bulut oyunları pazarının şu anda yılda yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu ancak önümüzdeki beş yıl içinde on kat artarak 13,6 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor.

bulut oyunlar

Bugün bulut oyunları pazarı, öncelikle Microsoft xCloud (Game Pass’in bir parçası), Sony PlayStation Now, Nvidia GeForce Now, Google Stadia, Amazon Luna ve kullanıcıların bulutta mevcut video oyunlarını oynamalarına izin veren diğer abonelik hizmetleri gibi abonelik hizmetleri içindedir. belirli bir donanıma sahip olmak zorunda. Ancak asıl büyüme fırsatının, yalnızca bulutta var olabilen ve mutlaka bir abonelik hizmetinin parçası olmayan oyunlar ve etkileşimli deneyimlerle olması bekleniyor.

Bulut akışı yoluyla sunulan oyunlar ve diğer etkileşimli içeriğin önümüzdeki yıllarda video oyunlarının tanımını genişletmesi bekleniyor. Netflix, Google, Facebook, Amazon ve diğer büyük medya oynatıcılar gibi şirketlerin oyun alanına yatırım yapmasının nedeni, tamamen farklı deneyimler sağlamak için bulut dağıtımı fırsatıyla ilgili.

Rapor, akış teknolojisinin daha fazla dahil edilmesiyle büyümesi beklenen birçok ürün kategorisi örneğini inceliyor. Buna, Twitch Plays Pokemon ve Reddit Place Art Project gibi bazı erken bulut tabanlı deneylerin yanı sıra akış yoluyla önemli bir büyüme sağlayabilecek Sony PlayStation Home gibi eski ürünler dahildir. Grand Theft Auto Online gibi devam eden oyunlar için bulut teknolojisi, sürekli büyüme için fırsat sunuyor.

Dizi ve film hayranı olan Hüseyin, 2 yılı aşkın bir süre ShiftDeleteNet'te editörlük yaptı. Şimdi ise içeriklerini Turkmmo'da üretmeye devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol