Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bluetooth LE Audio, Android 13 ile Tam Destek Alacak

Bluetooth LE Audio'nun Android 13'te temel özellikler arasında yer alabileceği ortaya çıktı.

Bluetooth LE Audio, Android 12’de destek almamıştı. Android 12’nin en son sürümü sadece, Bluetooth üzerinden düşük güçlü ses iletimi için yeni bir standart olan Bluetooth Low Energy Audio için gerekli temeli atmıştı. Android Açık Kaynak Projesi’ne (AOSP) sunulan son taahhütler, nihayet Android 13‘te tam desteğin gelebileceğini ortaya çıkarttı.

Mishaal Rahman tarafından tespit edildiği gibi Google, Geliştirici seçenekleri içinde Bluetooth A2DP için bir LC3 kodek türü (LE Audio) ekleyen taahhütleri birleştirdi. LC3 (Düşük Karmaşıklıklı İletişim Codec Bileşeni), Bluetooth LE Audio‘da düşük veri hızlarında bile yüksek kaliteli ses sunmayı vaat eden yeni bir yüksek kaliteli, düşük güçlü ses kodu. Mishaal’ın belirttiği gibi, bu yamaların Bluetooth LE Audio için tam destek sağlamak için yeterli olup olmadığı belli değil ancak her durumda codec bileşeninin bir sonraki ana sürüm olan Android 13’e hazır olmasını bekliyoruz.

Bluetooth LE Audio Nedir? Neden Önemli?

Bluetooth LE Audio

Yeni başlayanlar için LE Audio, Bluetooth Low Energy (LE) radyosu üzerinden ses iletimini sağlayan yeni bir standart. Bluetooth SIG tarafından geçen yıl CES’te Bluetooth 5.2 spesifikasyonunun bir parçası olarak tanıtıldı. Yani 5.2 sürümünden önce, Bluetooth LE kesinlikle veri aktarımı için kullanılıyordu ve ses aktarımına izin vermiyordu.

LE Audio’nun temel özellikleri arasında daha düşük güç tüketimi, gerçekten kablosuz kulaklıklarda gelişmiş bir ses deneyimi için Çoklu Akış Ses desteği, bir veya daha fazla ses akışını sınırsız sayıda ses yutucu cihaza yayınlama yeteneği mevcut.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.