Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Blizzard’dan Çalışma Kültürünü İyileştirme Açıklaması

Dün yayınlanan bir Blizzard blog yazısında Mike Ybarra, bazı çalışanların şirkette nasıl muamele gördüklerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve toksik çalışma kültürünün nasıl iyileştirileceğine dair bir yol haritası çizdi. Blog yazısında, liderliğe kadar uzanan bir vurgu ile, iddiaları araştırmaya adanmış yeni pozisyonları işe alma konusunda da konuşuldu.

Ybarra, kendisi de dahil olmak üzere yürütme ve yönetim düzeyindeki tazminatın iyileştirmelere bağlı olarak etkileneceğini iddia etti. Ne etkisini ne de iyileştirme standartlarını ana hatlarıyla belirtmesine rağmen, “Blizzard’da güvenli, kapsayıcı ve yaratıcı bir çalışma ortamı yaratmanın” öneminden bahsetti.

Blizzard’da Kültür Lideri Gibi Yeni Pozisyonlar Açılacak

Blizzard

Çalışma ortamıyla ilgili endişelerle başa çıkmak için üç yeni rol oluşturuldu ve bu ekiplerin görevlendirilmesi “öncelik” olarak kaydedildi. Bu roller arasında “Bugün sahip olduğumuz şeyin en iyi yönlerini korumamıza ve herkesin en iyi benliğini Blizzard’a getirmesini sağlamak için gerektiğinde değişip gelişmemize yardımcı olacak bir Kültür lideri” de mevcut.

Ayrıca “İnsan Kaynakları için güven oluşturacak, ekiplerimizi güçlendirecek ve herkes için güvenli, pozitif bir çalışma ortamının geliştirilmesine yardımcı olacak yeni bir organizasyon lideri” ve “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (DE&I) lideri” atama planları da var” açıklamaları yapıldı.

overwatch 2

Ybarra, şirketin uyum ve soruşturma ekiplerinin boyutunu üç katına çıkardığını ve ayrıca liderlik ve yönetim seviyesine kadar araştırma yapacağını iddia etti. Ayrıca, yönetimi daha iyi değerlendirmek için personelle daha fazla veri paylaşma ve bir geri bildirim programı uygulama arzusunu da iddia etti.

Bu duyurunun Microsoft’un şirketi 67.8 milyon dolarlık satın almasıyla bağlantılı olup olmadığı açık değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.