Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Blizzard, Cinsel İstismara Karışan 20 Çalışanını Kovdu

Blizzard'ın dava açılmasının ardından, 20'den fazla kişi işten atıldı. Şirket, çalışanlara özel bir mektup gönderdi ve sonraki adımları şimdiden duyurdu.

Activision Blizzard’ı son birkaç aydır çevreleyen skandal henüz bitmedi. Kurumsal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Frances Townsend, çalışanlara yayınladığı bir mektupta, soruşturma sonucunda 20’den fazla çalışanın şirketten ayrılmaya zorlandığını ve 20’den fazla çalışanın başka tür disiplin cezalarına tabi tutulduğunu duyurdu.

Kovulan isimler arasında hem oyun geliştiricileri hem de proje yöneticilerini mevcut. Listede herhangi bir yönetim kurulu üyesi olmadığını da belirtelim.

Blizzard

Blizzard, Eğitim Kaynaklarını Arttıracak

Financial Times‘a verdiği röportajda Townsend: “Hangi pozisyonda veya hangi işte çalıştığınız önemli değil. Herhangi bir yanlış yaptıysanız veya değerlerimizle tutarsız bir kültüre hoşgörülü bir liderseniz, harekete geçmeye hazırız. İşimize etkisi değerlendirmeye alınmayacak.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Activision Blizzard, son üç ayda üç kişinin katıldığı etik ve uyum ekibine 19 yeni çalışan atamayı planladığını da açıkladı. Ayrıca, eğitim kaynaklarına yaptığı yatırımı da “üç katına” çıkaracak.

Townsend, farklı uygunsuz davranış kalıpları arasında ayrım yapılmasını şart koştu. Bu, çoğu “tek seferlik” suçun uygun bir kınama ile düzeltilebileceğini söylediğinden, rapor edilen her bir suçluya karşı yeterli yasal işlem yapılmasını sağlamak için eklendi. Bu işe yaramazsa veya suç “daha yüksek kalibreli” ise, şirket daha acımasız önlemler alacak.

Blizzard

Bu noktada, yukarıda belirtilen işten çıkarılan çalışanlar arasında Jesse McCree (Diablo 4’ün ana tasarımcılarından biri), Jonathan LeCraft (World of Warcraft’ın kıdemli tasarımcısı) ve Luis Barriga (Diablo 4’ün direktörü) olup olmadığı hala belirsiz. Üçü de ağustos ayında sebep gösterilmeden işten atılmıştı, ilk ikisinin bir davaya karıştığı da iddia edildi.

Mektup, Activision Blizzard’ın mahkemelerden, California Adil İstihdam ve Barınma Departmanı’nın (DFEH) bakanlığın etik ihlali iddiaları üzerine açtığı davaya ilişkin işlemleri durdurmasını istediği gün yayınlandı. Bunu yaparak şirket, davayı, potansiyel bir suçlama oyunu anlamına gelebilecek karmaşık davalarda uzmanlaşmış bir mahkemeye taşımaya çalıştığını kanıtladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.