Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bir Dönemin Sonu: BlackBerry Telefonlar Tarihe Karışıyor

Bir dönemin en popüler cep telefonu markalarından BlackBerry, 4 Ocak 2022 tarihinden itibaren hiçbir cihazın acil aramalar, SMS, Wi-Fi gibi temel hizmetleri dahi desteklemeyeceğini duyurdu.

Apple’ın 2008 yılında iPhone ile başlattığı akıllı telefon devrimine kadar dünyanın en popüler cep telefonu markalarından biri olan BlackBerry, sektörden elini eteğini yıllar önce çekmişti. Mobil cihazlara yönelik donanım ve yazılım üretimini durduran Kanadalı şirket, odağını farklı alanlara çevirdi.

Bugün yapılan açıklama ile BlackBerry telefonlar için bir dönemin sonu geldi. Engadget’ın haberine göre firma, 4 Ocak 2022 tarihinden itibaren BlackBerry OS 7.1 ve önceki sürümleri çalıştıran cihazların yanı sıra OS 10 işletim sisteminin temel işlevlerini kaybedeceğini açıkladı. Bu da, söz konusu cep telefonların arama, mesajlaşma, hücresel veri, Wi-Fi ve hatta acil aramalar dahil hiçbir hizmeti sağlayamayacağı anlamına geliyor.

BlackBerry Telefonlar, Tüm İşlevlerini Kaybedecek

blackberry telefonları
BlackBerry telefonlar, bir dönemin gözdesiydi.

Ek olarak; BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, BlackBerry World, BlackBerry Protect, BlackBerry Messenger ve BlackBerry Blend gibi uygulamalar da söz konusu tarihten itibaren sınırlı işlevselliğe sahip olacak. Elbette Kanadalı teknoloji şirketinin aldığı bu karar hiç kimse için sürpriz olmadı.

Bir dönemin en büyük telefon üreticilerinden biri olan BlackBerry, uygulama mağazasını ve Messenger (BBM) hizmetini 2019’da kapattı. iPhone’a cevap vermek için çok geç kalan marka, Android işletim sistemine geçmesine karşın istediği başarıyı elde edemedi.

Öte yandan Toyota, Audi, Honda ve diğer birçok popüler otomobil üreticisinin bilgi-eğlence sistemlerinin altyapısı BlackBerry’nin QNX yazılımına dayanıyor. 2010 yılında QNX Software Systems firmasını bünyesine katan Kanadalı marka, yaklaşık 200 milyon dolarlık satın alma sonrasında otomotiv sektöründe dünyanın en büyük gömülü sistem üreticisi konumuna yükseldi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.