Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bağımlılık Yapan Oyunlar: Başından Kalkamayacağınız 6 Oyun

Dünyanın en çok bağımlılık yapan oyunlarının hangileri olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte başından bir an olsun ayrılmanıza izin vermeyen 6 video oyunu.

Bağımlılık yapan oyunlar, zamanınızın büyük bir bölümünü kaplayabilir. Fakat bazı oyunlar var ki, sizi diğerlerinden daha fazla ekrana bağlar. Genelde en çok bağımlılık yapan oyunlardan bahsedildiğinde, Fortnite ve PUBG gibi yapımlar akla gelir. Nitekim gerçekten de böyle.

Modern video oyunları, eskiler gibi yalnızca birkaç saatlik eğlence sunmuyor. Artık bir oyuna aylar hatta yıllar vermek sıradan hale geldi. Fakat kontrolü kaybetmeniz halinde hem zihinsel hem de fiziksel olarak ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), video oyun bağımlılığını ruhsal sağlığı bozukluğu olarak tanımladı. Eğer bu sorundan muzdarip olduğunuzu hissediyorsanız, mücadele etmenizi veya yardım almanızı öneriyoruz. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan en çok bağımlılık yapan oyunlar listemize geçelim.

Bağımlılık Yapan Oyunlar Listesi

 • Fortnite
 • League of Legends
 • PUBG BATTLEGROUNDS
 • World of Warcraft
 • Minecraft
 • Pokemon GO

Fortnite

bağımlılık yapan oyunlar

Epic Games tarafından geliştirilen ücretsiz battle royale oyunu, en çok bağımlılık yapan oyunlar listemizin tepesinde bulunuyor. Aynı anda 100 oyuncunun hayatta kalan son kişi olmak için mücadele ettiği Fortnite, özellikle çocuklar arasında son derece popüler.

Fortnite, dünya çapında aylık 350 milyondan fazla aktif oyuncuya sahip ve bu da onu dünyanın en popüler oyunlarından biri yapıyor. Demografik yapıya bakıldığında ise oyuncuların yüzde 60’ından fazlasının, 18-24 yaş aralığında olduğu görülüyor. 2020 verilerine göre yıllık 5 milyar doların üzerinde gelir elde eden battle royale oyunu, gelişen espor ekosistemi ile büyümeye devam ediyor.

League of Legends

bağımlılık yapan oyun

Oyunculara bir adaya düştüklerinde yanlarına alacakları üç şeyin ne olduğu sorulsa, eminim bir tanesi League of Legends olacaktır. Riot Games tarafından geliştirilen MMORPG oyunu, size fantastik bir dünyanın içinde özgürce dolaşmanıza ve her seferinde yeni maceralara atılma fırsatı sunuyor. Oyunun mekaniğini yavaş yavaş öğrenip, her şampiyona aşina oldukça LoL’e daha fazla bağlanıyorsunuz.

Saatler süren oynanıştan sonra beceri seviyeniz önemli ölçüde iyileşir ve rekabetçi dereceli maçlarda ilerlemeye başlarsınız. Arkadaşlarınızla bir takım kurabilir veya çevrimiçi bir takıma katılabilirsiniz. League of Legends’ı tüm dünyadaki en popüler oyunlardan dönüştüren şey de içinde barındırdığı üst düzey rekabeti. Tüm bunları dikkate alınca, LoL’ün bağımlılık yapan oyunlardan biri olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmaz.

PUBG BATTLEGROUNDS

pubg battlegrounds

PUBG 2017’de piyasaya sürüldüğünde, tüm dünyayı kasıp kavurdu. Henüz beta aşamasındayken hızla tüm zamanların en popüler oyunu haline geldi ve şu anda her gün oynamak için giriş yapan milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Fakat oyunun asıl popülaritesini kazanması PUBG Mobile‘ın piyasaya sürülmesiyle oldu. Özellikle Asya bölgesinde en çok oynanan oyunlardan biri olan PUBG, günde yaklaşık 5 milyon dolar gelir elde ediyor.

Klasik bir battle royale macerası olan oyun, adrenalin dolu bir deneyim yaşatıyor. Kariyerinizde ilerledikçe, seviye atladıkça ve yeni arkadaşlarla tanıştıkça PUBG’ye daha fazla bağlanıyorsunuz. En çok bağımlılık yapan oyunlar listemizde üst sıraları hak eden PUBG BATTLEGROUNDS, yakın zaman önce tamamen ücretsiz oldu. Bu da oyunun her zamankinden daha fazla ilgi görmesini sağladı.

World of Warcraft

World of Warcraft bağımlılık yapan oyunlar

Blizzard tarafından geliştirilen World of Warcraft, en parlak dönemindeki kadar oyuncu çekmese de, halen kemik bir kitleye sahip.

WoW, 2004’te piyasaya sürüldüğünde tamamen yeni bir deneyim sağladı. Hem oyun mekaniği hem de sosyallik anlamında daha önce denenmemiş çok sayıda yeniliği hayatımıza kazandıran oyun, MMO türüne yeni bir tanım getirdi. World of Warcraft, dünya genelinde 12 milyondan fazla oyuncu ile bugün bile en popüler çevrimiçi oyunlardan biri olmaya devam ediyor.

Minecraft

Minecraft

Mojang tarafından geliştirilen Minecraft, on milyonlarca insanın yaratıcılığını ortaya çıkarmasına ve hayal güçlerinin uzak noktalarını benzeri görülmemiş bir ölçekte keşfetmesine izin verdi. Üretim ve inşa özellikleri açısından inanılmaz bir yelpazeye sahip olan oyun, özellikle PewDiePie gibi ünlü YouTuber’ların ilgisi sayesinde inanılmaz bir popülarite kazandı.

Bağımlılık yapan oyunlardan biri olan Minecraft, şu anda 238 milyonun üzerinde kopya satışı ile tüm zamanların en çok satan oyunu konumunda. Dilerseniz oyundan daha fazla keyif almak için en iyi Minecraft hilelerine de göz atabilirsiniz.

Pokemon GO

Pokemon GO bağımlılığı

Sıra geldi listemizin son oyununa. Niantic tarafından geliştirilen artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon GO, 2016 yılında piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra küresel bir fenomene dönüştü. 1 milyarı geçkin indirmeyle tüm zamanların en çok oynanan mobil oyunlarından biri olan Pokemon GO, birinci ayında en fazla gelir elde eden oyun olarak rekor kırdı.

Oyunda, arkadaşlarınızla AR yardımıyla gerçek dünyayı keşfedebilir, Pokemon yakalayıp eğitebilir ve ardından birbirleriyle savaştırabilirsiniz. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre Pokemon GO oyuncuları toplamda 20 milyar kilometreden fazla yürüdü. Bununla birlikte, oyuna dair çok fazla eleştiri de var.

Pokemon GO’nun ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda etrafta Pokemon bulmak amacıyla girilmedik yerlere giren pek çok kişi, soluğu hastanede almıştı. Hatta bazı ülkelerde durum o kadar kontrolden çıktı ki, yarattığı riskler nedeniyle Pokemon GO yasaklandı. Fenomen oyun, yakın zaman önce Türkiye’ye resmi giriş yapmıştı.

Bu listemizde, dünyada en çok bağımlılık yapan oyunlara yer verdik. Yukarıdaki oyunlar arasında sürekli olarak vakit geçirdiğiniz bir oyun var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.