Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tabakta Yaşayan Beyin Hücreleri Pong Oynadı!

Bir tabakta yaşayan beyin hücrelerinin, klasik Pong oyununun oynanışını bir yapay zekadan daha hızlı öğrenebileceği ortaya çıktı.

New Scientist‘ten bir makaleye ve ekibin çalışmasına göre bir tabaktaki bir nöron ağı veya bir mini beyin, sanal bir oyun dünyası ortamına (Pong) yerleştirildi ve hedefe yönelik bir görev verildi. Evet, bunu da gördük. Tabakta yaşayan beyin hücreleri oyun oynadı.

Cortical Labs‘in baş bilim sorumlusu Brett Kagan, “Onlara siborg beyinleri demenin adil olduğunu düşünüyoruz” dedi ve bu nöron ağlarının böyle bir görevi ilk kez gerçekleştirdiğinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Mini Beyinler Pong’u 5 Dakikada Öğrendi

Yukarıdaki videoda yazılımı ve beyin hücrelerini çalışırken görebilirsiniz; Bu, “mikro elektrot arayüzlerinden gelen elektriksel aktivite darbelerinin oyun dünyasını simüle ettiğini” açıklıyor. Bu sanal dünyalarda, her bir siborg mini beyni, topa vuran raketmiş gibi davranıyor.

Video, “Mini beyinler, bilgisayar tabanlı yapay zekalar kadar Pong’da iyi olmasa da daha hızlı öğreniyorlar” diye ekliyor. Bir yapay zekanın Pong oynamayı öğrenmesi yaklaşık 90 dakika sürer ancak bu mini beyinler sadece beş dakikada öğrendi.

Pong

Bu çalışma, sentetik beyinlerin yaratılmasına yol açabilir ve Cortical Labs, bilgisayarların “alışılmadık durumlarda sorunları çözmesine” yardımcı olabilecek canlı nöronları geleneksel hesaplamada kullanmak için bunun gibi çalışmalar istiyor.

Bunun çok garip olduğunu düşünüyorsanız, fareler oyuncuya bir seviye boyunca rehberlik etmek için özel VR teçhizatları kullandığından, bilim adamları farelere protez veya insan-bilgisayar arayüzleri araştırmalarına yardımcı olmak için Doom oynamayı öğretiyorlar. Gerçekten ilginç bir döneme giriyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.