Apple’ın Yeni Cihazları Wi-Fi 6E Teknolojisine Odaklanacak

Apple’ın gelecek planları hakkında bilgiler edindik. MacRumors tarafından elde edilen bir yatırımcı notunda, TF Securities analisti ‌Ming-Chi Kuo‌, ‌iPhone 14‌ ve başa takılan bir görüntüleme cihazı dahil olmak üzere yeni Apple ürünlerinin Wi-Fi 6E teknolojisine yönelik daha geniş bir endüstri yükseltmesi yapacağını söyledi.

Bu iki Apple cihazında Wi-Fi 6E’nin benimsenmesiyle motive olan rakipler de aynı şeyi yapmaya teşvik edilecek.

Apple

Apple’ın Bu Adımı Rakipleri de Teşvik Edecek

Meta gibi artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) deneyimleri için yaklaşan diğer başa takılan ekranlar da Wi-Fi 6E sunacak. Kuo, Wi-Fi 6E’nin AR ve VR deneyimleri için gerekli olan yüksek hızlı kablosuz aktarımları sağlamanın anahtarı olacağını açıkladı.

Kuo, 2022, 2023 ve 2024’te başa takılan ekran cihazlarının sırasıyla Wi-Fi 6/6E, Wi-Fi 6E/7 ve Wi-Fi 7 sunacağını ancak bu bilginin özellikle yol haritası bakımından Apple’ınkiyle ilgili olup olmadığının belirsiz olduğunu söyledi.

Kuo daha önce Apple’ın kulaklığının Wi-Fi 6E özelliğine sahip olmasını beklediğinden bahsetmişti ancak bu, ‌iPhone 14‌ için yükseltilmiş teknik özelliklerden ilk açık açıklama. Bazı raporlar, iPhone 13 serisinin Wi-Fi 6E özelliğine sahip olacağını öne sürdü, ancak söylenti hiçbir zaman doğrulanmadı ve yayılmadı.

Wi-Fi 6E Nedir? Neden Önemli?

Wi-Fi 6E, daha yüksek performans, daha düşük gecikme süresi ve daha hızlı veri hızları dahil olmak üzere Wi-Fi 6’nın özelliklerini ve yeteneklerini 6 GHz bandına genişleterek sunar. Ek spektrum, mevcut 2,4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi’nin ötesinde daha fazla hava sahası sağlayarak artan bant genişliği ve daha az parazit ile sonuçlanır.

Geçen yıl FCC, 6 GHz bandında 1.200 MHz spektrumu Amerika Birleşik Devletleri’nde lisanssız kullanıma sunan kuralları benimseyerek Wi-Fi 6E destekli yeni cihazların piyasaya sürülmesinin önünü açtı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol