Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Telegram’ı İnceleme Altına Aldı

Görünüşe göre Apple, Telegram‘ı inceleme altına aldı. Mesajlaşma uygulamasının CEO’su Pavel Durov’a göre Apple yeni bir güncellemenin yayınlanmasını engelledi. Durov, uygulamada bir paylaşımda bulunarak, uygulama için bir güncellemenin bir “inceleme sürecinde” takılı kaldığı için kullanıcılara gönderilemediğinden şikayet etti.

Ayrıca, Apple’ın yaptığı bu hamlenin “cesaret kırıcı” olduğunu ve bunun sadece büyük geliştiricilerin başına gelmediğini, aynı zamanda küçük geliştiricileri de etkilediğini ifade etti. Ayrıca, uygulamaların geçtiği inceleme sürecinin “belirsiz” olduğunu ve çoğu zaman hiçbir açıklama yapılmadığını belirtti. Durov, bunun yanı sıra App Store ve Google Play Store’un yüzde 30 komisyonundan nasıl etkilendiğini de tartıştı.

Telegram’ın Başı Apple ile Dertte

Telegram

Apple ve Google’ın geleneksel olarak mağazada elde edilen herhangi bir kârdan yüzde 30’a varan bir kesinti aldığını biliyoruz. Her ne kadar Apple ve Google, 1 milyon doların altındakiler için oranlarını yüzde 15’e indirse de şikayetler son bulmadı. Buna rağmen, birçoğu komisyon ücretinin hala çok yüksek olduğundan şikayetçi.

Belki de bu konularla ilgili en yüksek profilli vaka, Epic Games’in App Store’un ödeme sistemini kendi lehine kasıtlı olarak atladığı 2020 yazında meydana geldi. Apple’ı uygulama ekosistem sistemi konusunda mahkemeye verecek olsa da, sonunda kaybedecekti. Deneme, Apple’ın App Store’un kural ve düzenlemelerinde bazı küçük ayarlamalar yapmasına neden oldu ancak sonuçta pek bir şey değişmedi.

Şimdilik, bir sonraki uygulama güncellemesiyle Telegram’ın neler sunacağını görmek için beklememiz gerekecek. Durov bunu abartıyor olabilir ancak bir sonraki güncellemenin “insanların kendilerini mesajlaşmada nasıl ifade ettikleri konusunda devrim yaratacağını” söyledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.