Apple Music 38 Milyon Aboneye Ulaştı

Apple Music'in toplam abone sayısı Spotify'ye yaklaştı.

Apple‘ın Spotify ve Deezer uygulamalarına alternatif olarak geliştirdiği ücretli abonelik sistemine dayanan Apple Music, an itibariyle 38 milyon kullanıcıya sahip. Şirketin bugün doğruladığı bu rakam, Apple Music’le Spotify arasındaki makasın giderek kapandığını gösteriyor.

Şubat ayında 36 milyon abonesi vardı

Apple yöneticisi Eddy Cue, bugün düzenlenen SXSW konferansı kapsamında Apple Music’in toplam güncel kullanıcı sayısını açıkladı.

Aslına bakılırsa Apple, Apple Music servisinin aboneleri hakkında hiç olmadığı kadar kamuya açık bir politika izledi. Dönem dönem servisten faydalanan kullanıcı sayısını açıklamaktan çekinmeyen teknoloji devi, en son Şubat ayında 36 milyon ücretli Apple Music abonesi olduğunu duyurmuştu.

Spotify ile rekabet kızışıyor

Ücretli müzik dinleme uygulamalarının bir numarası halen daha Spotify. 2017 yılını 71 milyon ücretli aboneyle tamamlayan uygulama, Apple Music’ten yıllar önce sektöre giriş yapmıştı. Son olarak geçen yıl halka arz edilen Spotify toplamda 1 milyar dolardan fazla fon toplamayı umut ediyor.

Apple Music hızla büyüyor

Her ne kadar abone sayısı bakımından Apple Music’i sollamış olsa da, Spotify’nin ABD pazarında çok fazla tutulduğunu söyleyebilmek güç. Şubat ayında yayınlanan veriler, Apple Music’in ABD’nin bir numarası olduğunu ortaya koymuştu. Ayrıca Spotify senelik yüzde 2 oranında büyürken Apple Music yüzde 5’e varan büyüme oranlarını rahatlıkla yakalıyor.

Ayrıca Apple’ın yeni çıkardığı HomePod isimli akıllı hoparlörü, Apple Music aboneliği olmadan çalışmıyor. Bu etken de Apple Music’in abone sayısını arttırmasına katkı sağlayabilir.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>