Apple macOS Monterey Çıktı

Mac cihazlar için WWDC 2021 etkinliğinde duyurulan yeni macOS sürümü indirmeye sunuldu.

Teknoloji devi Apple Haziran ayında gerçekleştirdiği WWDC 2021 etkinliğinde duyurusunu gerçekleştirdiği yeni yazılımlarından olan Apple macOS Monterey çıktı.

Apple geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yeni MacBook etkinliğinde de açıkladığı gibi macOS Monterey sistemini 25 Ekim tarihinde yayınladı.

Apple macOS Monterey Çıktı

Yeni macOS sistemi ne yazık ki Unversal Control isimli önemli özelliği içermiyor. Apple tarafından yapılan açıklamada ise bu özellik ilerleyen güncellemelerde kullanıma sunulacak.

Yeni özelliklere kısaca değinmek gerekirse, sistem iOS 15 için gelen ortak çalışma / paylaşım özelliklerine sahip. Monterey işletim sistemi FaceTime üzerinden paylaşımı da geliştiriyor.

Apple macOS Monterey

Evrensel kontrol sistemiyle cihazlar arasında ortak kullanım deneyimini çok basit hale getiren sistem, yanına konulan iPad cihazını otomatik olarak tanıyarak iPad’i ikinci bir ekran olarak kullanabiliyor. Apple bir süredir iPad’leri Mac’lere kablosuz olarak bağlanma imkanını sunuyordu. Yeni sürümle birlikte bu birliktelik daha da geliştiriliyor.

apple macos monterey cikti 2

Yeni sürümde AirPlay özelliği Mac modellerine geliyor. Bu özellik sayesinde Mac modellerinde yer alan hoparlörler üzerinde iPhone’dan ses çalma ya da iPad üzerinden yapılan çizimlerin aktarılması sağlanabiliyor. Yeni sürümde ayrıca Kestirmeler özelliği de Mac bilgisayarlara geliyor. macOS Monterey ile birlikte MacBook bilgisayarlara da düşük güç modu özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde MacBook modelleri çok daha az tüketiyor.

Apple macOS Monterey Güncellemesi Alacak Modeller

  • iMac‌ – 2015 sonu ve sonrası
  • iMac‌ Pro – 2017 ve sonrası
  • MacBook Air‌ – 2015 başı ve sonrası
  • MacBook Pro – 2015 başı ve sonrası
  • Mac Pro – 2013 sonu ve sonrası
  • Mac mini – 2014 sonu ve sonrası
  • MacBook – 2016 başı ve sonrası
Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol