Apple Lightning Portundan Vazgeçmeyi Düşünmüyor

Apple Lightning bağlantı noktasını bırakmak istemiyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği açıklama yaparak tüketicilerinin haklarının korunması için Apple’ın Lightning bağlantı noktasını bırakarak Type C bağlantı noktasına geçmesini istemişti. Apple, Avrupa Birliği’nin bu kararına tepki gösterdi. 

Avrupa Birliği elektronik atığı azaltmak için Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak olan akıllı telefonlar için ortak şarj girişi kararını açıklamıştı. 2009 yılında gönüllülük esansına göre uygulanan girişime göre 14 şirket ortak bir port kullanma kararı almıştı. Bu üreticiler arasında yer almayan Apple’a karşı Avrupa Birliği yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre Avrupa Komisyonu yeni bir kanın tasarısı hazırlıyor. Bu kanun tasarısına ilk tepki gösteren şirket ise Apple oldu. 

Apple’a göre yeni akıllı telefonlarda tek bir standartın belirlenmesi, sektörün USB – C bağlantı noktasını standart haline getirmeyi planladığı günümüzde Avrupa Birliği’nin yeni uygulaması gereksiz bir uygulamadan ibaret. Apple ayrıca bu tarz bir standartlaştırma hamlesinin daha fazla atık çıkartacağını ve çevreye daha fazla zarar vereceğini belirtti. Apple ayrıca bu standartlaştırma işleminin teknoloji şirketlerinin inovasyon yapma imkanını kısıtlayacağını açıkladı. 

Apple iPad Pro Modelinde Type C Bağlantı Noktasına Geçmişti

Apple’ın şarj girişi konusunda şimdilik nasıl bir inovasyon planladığı bilinmiyor. Geçtiğimiz yıllarda akıllı telefonlarında 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple’ın 2021 yılında da Lightning girişini kaldıracağı düşünülüyor olsa da Apple’ın bu açıklaması kafaları biraz da olsa karıştırdı. Apple’ın Lightning girişini kaldırıp kaldırmayacağını bu yıl Eylül ayında tanıtılacak olan yeni iPhone modellerinde göreceğiz. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol