Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple CEO’su Tim Cook’un Maaşı Ne Kadar?

Apple'ın başındaki ismin kaç para kazandığını merak ettiniz mi? Dünyanın en büyük teknoloji şirketinin CEO'sunun kazancına bakıyoruz.

Apple CEO’su Tim Cook, bu yıl maaş kesintisi talep ederek geçen yıl kazandığı para miktarını önemli ölçüde azaltacak ve bu yıl daha az kazanacak. The Hollywood Reporter tarafından keşfedilen SEC dosyalarında, Cook’un 2023 için hedef tazminatını 49 milyon dolara düşeceği doğrulandı. Şirketin tepe ismi, geçen yıl 99 milyon dolar almıştı.

Dosyalarda, Cook’un maaş kesintisinin “hissedar geri bildirimi” ve Cook’un kendi “tavsiyesinin” sonucu olduğu belirtildi. Şirket, “Apple’ın boyutunu, kapsamını ve performansını göz önünde bulundurarak, Tazminat Komitesi ayrıca Tim Cook’un yıllık hedef tazminatını gelecek yıllar için birincil emsal grubumuza göre 80. ve 90. yüzdelikler arasında konumlandıracak” açıklamasında bulundu.

Apple CEO’sunun Maaşı Aynı Kalacak

Apple CEO'su Tim Cook'un Maaşı Ne Kadar?

Şirket içi tazminat azalsa da, Tim Cook’un maaşı aynı kalacak. CEO’nun performansa dayalı hisse senedi ödüllerinin yüzdesi yüzde 75’e çıkarılacak ve temel maaşı 3 milyon dolar olarak kalacak. Ayrıca, yıllık nakit teşviki olarak aldığı 6 milyon dolar da aynı değişmeyecek.

Tim Cook’un maaşını açıklayan Apple, CEO’nun tazminatının çoğunun, şirketin tepe ismi olduğu 2011’den bu yana öz sermaye ödüllerinden geldiğini söyledi. CEO, aynı dönemde yaklaşık yüzde 290 yükselen S&P 500 ile karşılaştırıldığında maaşını düşürmeye kabul eden nadir isimlerden birisi oldu.

Apple ayrıca şirketin 2 trilyon dolardan fazla büyüyen muazzam piyasa değerine de değindi CEO’yu tebrik etti. Tazminat miktarı büyük ölçüde düşecek olan Apple CEO’sunun maaşı da şirketin büyüyen ve artan değerine rağmen sabit kalacak. Cook, Steve Jobs’un ölümünün ardından 2011 yılında şirketin başına geçerek CEO’luk görevini kazanmıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.