Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Beeper Mini’yi Güvenlik Endişesi Sebebiyle Engelledi

Apple, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Android için yayımlanan Beeper Mini uygulamasını engelledi.

Apple, Android kullanıcılarının iMessage’a erişmesine ve mesaj göndermesine olanak tanıyan bir hizmet olan Beeper Mini uygulamasını kapatmak için beklenenden çok daha hızlı bir şekilde harekete geçti. Android kullanıcılarının da iMessage ile sorunsuz mesajlaşmasına olanak sağlayan uygulama, 5 Aralık günü piyasaya sürülmüştü.

Artık Beeper Cloud olarak bilinen orijinal uygulaması, iMessage mesajlarını uzaktaki bir Mac bilgisayar üzerinden yönlendirerek çalışıyordu. Ancak Beeper Mini, Beeper‘ın kendi sunucularını tamamen atlayarak doğrudan Apple’ın sunucularına bağlanarak farklı bir yaklaşım ile iMessage ile mesajlaşabilmenize olanak sağlıyordu.

Beeper Mini’nin Ömrü Kısa Oldu

Apple, Beeper Mini'yi Güvenlik Endişesi Sebebiyle Engelledi

Bu süreç, uygulamada Apple Kimliğiyle oturum açma ihtiyacını bile ortadan kaldırarak Android kullanıcılarına kusursuz bir iMessage deneyimi sunuyordu. Tabii ki, bu durum Apple’ın hiç mi hiç hoşuna gitmedi. Teknoloji devi, veri güvenliği ve spam sorunları gibi potansiyel güvenlik risklerini gerekçe göstererek Beeper Mini’yi engelledi.

Apple, yaptığı açıklamada kapatma işlemini doğruladı. Beeper ise uygulamalarının güvenli olduğunu ve şifrelenmemiş SMS’ten daha iyi gizlilik sunduğunu iddia etti. Şirket, bağımsız güvenlik değerlendirmesi için kaynak kodunun tamamını üçüncü bir tarafla paylaşmayı bile teklif etti. Beeper Cloud hâlen çalışıyor olsa da, Mini isimli uygulama şu anda kapalı.

Beeper, kullanıcıları adına tüm Android telefon numaralarının kaydını iptal etti ve kesinti süresini telafi etmek için ücretsiz deneme süresini bir hafta daha uzattı. Apple ise iMessage için daha sıkı güvenlik önlemleri alacağını açıkladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.