Android İşletim Sistemi 13 Yaşına Girdi

Google'ın işletim sistemi Android'in ilk sürümü tam 13 yıl önce bugün yayınlandı.

Telefon piyasasını iOS ile birlikte domine eden Android, tam 13 sene önce bugün HTC Dream ile birlikte piyasaya sürülmüştü.

Apple’ın ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden neredeyse bir sene sonra Google önderliğinde bir araya gelen markalar Android sistemini geliştirmeye başladı. Sistem diğer akıllı cihazlarda halihazırda var olan WifiBluetoothklasörlerweb tarayıcısıbildirimlersesli arama gibi özelliklere sahipti. Ancak kendine özel bir sürü yeni widgetlargaleritelefon uygulamasıana ekran ve menü tasarımı ile özelleştirmeye ve geliştirilmeye müsait açık kaynaklı bir yazılıma sahip olması büyük bir avantajdı. Böylelikle markalar kendi telefonlarında işletim sistemini istedikleri gibi özelleştirme imkanına sahip oldular.

Android 1.0 İle Birlikte Gelen HTC Dream Bu Konuda Öncü Oldu

İlk olarak T-Mobile G1 olarak çıkan daha sonra ise isim değişikliği ile HTC Dream ismini alan bu telefon tarihteki bu işletim sistemine sahip ik telefon oldu. Google’ın işletim sistemi için özel olarak yaptığı uygulamalar içerisinde yüklü bir şekilde piyasaya çıkan cihaz, özellikle Android Market ile birlikte kullanıcılar telefon üreticisinin sunduğundan daha fazlasına erişme imkanı buldular.

İlk Android Telefon HTC Dream
1.0 ile piyasaya çıkan HTC Dream, 4 ay sonra ise 1.1 sürümüne geçti. Ardından gelen süreçte akıllı telefon, Cupcake (1.5) ve Donut (1.6) güncellemelerine sahip oldu. Bugün aslında hepimizin aşina olduğu birçok özellik aslına bakarsanız ilk defa bu telefon ile birlikte sunulmuştu.

Android 12‘yi beklediğimiz bu günlerde teknolojinin son hız ilerlemesi ile birlikte karşımıza başka neler çıkacağı ise merak konusu.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol