Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

AMD’den RTX Broadcast’a Rakip Geldi

AMD, Nvidia'nın RTX Yayınını üstlenmek için kendi gürültü bastırma aracını yayınladı. Bu özellik için en az Ryzen 5000 serisi işlemci veya Radeon RX 6000 serisi ekran kartına ihtiyacınız olacak.

AMD, Gürültü Önleme özelliğini geçen hafta yanlışlıkla sızdırdı ve bugün resmi olarak Adrenalin yazılımının bir parçası olarak kullanıma sunuldu. En son Adrenalin Edition 22.7.1 güncellemesi, gerçek zamanlı bir derin öğrenme algoritması kullanarak arka plandaki ses gürültüsünü azaltacak Noise Suppression isimli Gürültü Önleme özelliğini ekledi.

AMD Gürültü Önleme, RTX Broadcast ve RTX Voice’a çok benzer şekilde çalışacak ve kendi mikrofonunuzdan veya hatta bir arama sırasında başka birinin cihazından gelen istenmeyen arka plan gürültülerini filtrelemenize olanak tanıyacak. Şirket, Gürültü Önleme özelliğini doğrudan Adrenalin arayüzüne entegre etti, bu nedenle Nvidia’nın RTX Broadcast kullanmak için gerektirdiği gibi ayrı bir uygulama indirmenize gerek yok.

AMD Gürültü Önleme Gereksinimleri

AMD

Gürültü Önleme‘den yararlanmak için bir Ryzen 5000 serisi işlemci veya daha yükseğine ya da bir Radeon RX 6000 serisi veya daha yeni bir ekran kartına ihtiyacınız olacak. Eğer sistem gereksinimlerini karşılıyorsanız, bu özelliği Adrenalin yazılımının ses ve video bölümünde etkinleştirilebilirsiniz.

Nvidia, birkaç yıl önce RTX Voice (RTX Broadcast) ile bizi büyüledi ve o zamandan beri Discord, Microsoft Teams ve Google Meet’in arka plan gürültüsü bastırma eklediğini gördük. Birçok farklı uygulamadan destek almak harika olsa da, RTX Broadcast ile AMD Noise Suppression’ın güzelliği, herhangi bir uygulamada kullanabileceğiniz sanal bir mikrofon oluşturması.

YouTube video

Şirketin en yeni sürücüleri, arka plan gürültüsünü bastırmanın yanı sıra daha fazla OpenGL optimizasyonu ile birlikte geldi. AMD, Minecraft’ın yüzde 85’e varan bir performans artışı yaşayacağını da belirtti. Elden Ring, Valorant ve Resident Evil Village’a Radeon Boost da eklendi. Bu, görüntü kalitesini ve performansını artırmak için bir görüntünün bölümlerinde temel olarak farklı gölgeleme oranları kullanacak.

AMD’nin FSR yükseltme özelliği artık dizüstü bilgisayarlardaki ayrı Radeon RX 5000 ve RX 6000 serisi ekran kartlarında da desteklenecek ve artık kenarlıksız tam ekran desteği de sunacak. Bu sürücü tabanlı çözüm, FidelityFX Süper Çözünürlüğünün entegre edilmediği her oyunun performansını yükseltecek ve iyileştirecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.