Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

AMD Zen 4 Ryzen İşlemcileri CES 2022’de Tanıtılacak

AMD'nin Zen 4 tabanlı Ryzen işlemci serisi CES 2022'de tanıtılacak. Bu yeni işlemciler, yeni bir soket tipi ile çıkış yapacak.

AMD, çoğu şirketin fiziksel katılımdan vazgeçmesine rağmen, yılın başında gerçekleşecek olan CES 2022’de Zen 4 mimarisine dayanan yeni nesil Ryzen işlemcilerini tanıtacak. Bilgiler, bazı ürünlerin CES’te olacağını ancak yıl boyunca daha fazlasının ortaya çıkacağını söyleyen Forbes ile yaptığı röportajda AMD CTO’su Mark Papermaster tarafından doğrulandı.

AMD’nin Zen 4 Ryzen ürünlerinden bazılarının CES 2022’de tanıtması o kadar da şaşırtıcı değil çünkü genellikle AMD’nin mobil Ryzen ürünlerini tanıttığı yer burasıydı. Ayrıca şirketin Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcilerini piyasaya sürmesine yanıt vermesi için doğru zaman.

AMD Zen 4 Tabanlı Ryzen İşlemciler Neler Sunacak?

Zen 4

Bu notta, Intel genellikle bazı işlemcilerini genellikle masaüstü serisini içeren CES’te ortaya çıkarır ancak Intel, alışılmadık bir hamle yaptı ve bu sefer ilk olarak masaüstü işlemcilerini duyurdu, bu nedenle mobil işlemcilerini CES’te de görmemiz mümkün. Zen 4 tabanlı Ryzen işlemcilerden neler bekleyebileceğimize gelince, AMD 5nm mimarisine geçecek ve bu da kalıp boyutunda Intel’e karşı liderliğini pekiştirecek.

Intel’in Alder Lake işlemcileri hala 10nm tabanlı. Bunun performans avantajına dönüşüp dönüşmediği henüz belli değil ve Intel’in Alder Lake’deki yeni hibrit mimarisinin masaüstü işlemcilerinde önemli performans kazanımları sağladığını da belirtelim. Bu yılın başlarındaki raporlar, Zen 4 işlemcilerinin Zen 3’e kıyasla aynı çekirdek saat hızlarında yüzde 29’a kadar daha hızlı olabileceğini öne sürüyordu.

Zen 4 Ryzen Serisi için Anakart Değişimi Zorunlu Olacak

Zen 4

AMD’nin ayrıca Intel’in bu noktada uzun süredir yaptığı işlemcileri için LGA tipi bir sokete geçtiği de bildirildi. Bir arazi ızgara dizisi (LGA) soketi, işlemci pinlerinin aslında işlemcide değil, anakartta olduğu bir sistem. Yani, DDR5 RAM ve PCIe 5.0’ı desteklediği onaylanan ve daha da hızlı veri aktarımları sağlayan 600 serisi yeni anakart yonga setleri de duyurulacak. Soket tipindeki büyük değişiklik nedeniyle, anakartı yükseltmeden işlemcinizi yükseltemeyeceğiniz neredeyse garanti.

CES 2022’de Zen 4 masaüstü işlemcileri hakkında bir şeyler duysak da söylentiler, gerçek bir lansman için yılın ikinci yarısına kadar bekleyebileceğimizi gösteriyor. AMD’nin 4 Ocak’ta CES öncesi canlı yayın etkinliğinde planladığı resmi duyuruları beklememiz gerekecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.