Yeni Nesil AMD Zen 4 İşlemciler Yeni Bir Anakart Soketi Gerektirecek

Ryzen 7000 dahil yeni nesil AMD Zen 4 işlemciler yeni bir soket gerektirecek. Her şeyden önce DDR5 RAM desteği de dahil olmak üzere çok büyük değişiklikler getirecek.

AMD’nin programı tarafından sağlanan bazı bilgilere eklenebilecek sızıntılar ortaya çıktı. Yeni bir soket türü olan AM5’i tanıtabilecek yeni nesil Raphael Zen 4  işlemcilerle ilgili bilgiler edindik. Bu aynı zamanda yeni bir tip LGA 1718 konektörü (AM4 platformu PGA), 5nm teknoloji süreci ve başka bir yonga seti serisi (600) anlamına gelmekte. Bu tür bilgiler, AMD ile ilgili sızıntılarla tanınan Twitter kullanıcısı ExecutableFix tarafından açıklandı.

Zen 4 işlemciler hakkında gönderideki cevaplardan birinin 40×40 mm’lik bir konektörden bahsettiğini unutmayın. Bu, Intel’in LGA1700’ünün aksine kare kalacağı ve muhtemelen farklı soğutma sistemleri gerektirmeyeceği anlamına gelmekte. DDR5 ve PCIe 4.0 desteği getirecek olan yeni AM5, muhtemelen 2022’nin sonlarına kadar tanıtılmayacak. Bu da AMD kullanıcıları için DDR5 ile çalışma olasılığının Intel Alder’e rakip olmaktan yaklaşık bir yıl sonra ortaya çıkacağı anlamına gelmekte. Ne yazık ki, bu yeni nesillerde hala PCIe 5.0 olmayacak. AMD yongaları hakkında bildiğimiz her şey (sadece sızıntılardan da olsa) VideoCardz tarafından aşağıdaki tabloda derlenmiş durumda:

AMD Zen 4

AMD Zen 4 haricinde resmi olmayan bilgilere göre Ryzen 7000 serisi, masaüstü Ryzen 5000’in halefleri olacak. Bu serideki tüm işlemcilerin entegre ekran kartlarına sahip olacağını da belirtelim. 6000 serisi ne olacak? Söylentilere göre, AMD tarafından planlanan Warhol (Zen 3) kod adlı işlemciler iptal edilebilir. Bakalım yakında daha fazla bilgi öğreneceğiz.

Siz yeni nesil AMD Zen 4 işlemciler hakkında heyecanlı mısınız? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizler ile paylaşmayı unutmayın!

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol