Dikkat: AMD İşlemciler İçin Ciddi Bir Güvenlik Açığı Düzeltildi

AMD, işlemcilerinde bulunan ciddi bir güvenlik açığını yamaladı. Sorun, diğer şeylerin yanı sıra yetkisiz kişilerin parolalara erişmesini sağlayan çip sürücüsünden kaynaklanıyordu.

Saldırıya uğrayan sadece video oyunları veya e-postalar değil. Sayısız rapor, donanım bileşenlerinin ekran kartları, yazıcılar ve hatta oyun fareleri de dahil olmak üzere istenmeyen misafirler için bir ağ geçidi olabileceğini kanıtladı.

Bu tür en son bilgiler, AMD tarafından şirketin işlemcilerinde ciddi bir güvenlik açığıyla ilgili bir duyuruda sağlandı. AMD işlemciler ciddi tehlike altındaydı. Bilgisayar güvenliği ile ilgili teknolojileri araştıran ve geliştiren bir şirket olan ZeroPeril tarafından keşfedildi.

CVE-2021-26333 şeklinde işaretlenen açık, Platform Güvenlik İşlemcisi sürücüsünü etkiliyordu ve yetkisiz kişilerin yalnızca bilgisayarda depolanan parolalara erişmesine değil, aynı zamanda bilgisayara kendi veri paketlerini göndermesine de olanak tanıyordu.

AMD İşlemciler

Hangi AMD İşlemciler Etkilenmişti?

  • AMD Ryzen 1000, 2000, 3000, 4000 ve 5000 Serisi işlemciler (Entegre Grafik Sürümler Dahil);
  • AMD Ryzen Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri 2000, 3000, 4000 ve 5000 Serisi;
  • AMD Ryzen Threadripper 1., 2. ve 3. Nesil İşlemci Serisi.

Neyse ki, bu hatanın düzeltilmesini beklemek zorunda kalmadık. AMD, ZeroPeril ile işbirliği içinde, Windows Güncellemeleri (5.17.0.0 olarak) veya doğrudan şirketin web sitesinden (sürüm 3.08.17.735) kullanılabilen bir yama hazırladı. Yani bu AMD işlemcilerden birine sahipseniz mutlaka Windows güncellemelerinizi yapmanızı öneriyoruz.

Bu, Kanonik Olmayan Erişimlerin Geçici Yürütülmesi (Intel’den tanıdığımız Meltdown benzeri) adlı güvenlik açığı için aldığımız haberden çok daha başarılı bir yama işlemi oldu çünkü bahsettiğimiz hatanın düzeltilmesi üreticilere bırakılmıştı.

AMD’nin sitesine giderek sürücülerinizin güncel olduğundan da emin olun.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol