Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Rekabet Kızıştı: AMD FSR Teknolojisi 47 Oyuna Ulaştı

Nvidia'nın DLSS teknolojisi yavaş yavaş bir endüstri standartı haline gelse de AMD'nin FSR teknolojisi de yaygınlaşmaya başladı.

PC Gamer‘ın yakın tarihli bir raporuna göre, AMD FSR teknolojisi halihazırda Deathloop, Resident Evil Village ve Call of Duty: Vanguard dahil 47 modern oyunla uyumlu. Şirket, ek 24 oyunun yakında açık kaynak yükseltme tedavisine kavuşacağını ve toplamda 71 oyun alacağını duyurdu. FSR bu yılın haziran ayında ilk çıktığında, onu kullanan sadece yedi oyun olduğu düşünüldüğünde, bu oldukça büyük bir artış.

Video oyununun grafiksel doğruluğu ve onu çalıştırmaya yardımcı olan ekran kartı teknolojisi hakkında tartışmalar söz konusu olduğunda, kaçınılmaz olarak görüntü yükseltme konusu ortaya çıkacaktır. Nvidia, YZ destekli teknolojinin bir endüstri standardı haline gelmesiyle yakın zamanda DLSS algoritmasının 2.3 sürümünü piyasaya sürdü. Tek dezavantajı, şirketin kendi RTX grafik kartlarının kullanılmasını gerektirmesi. Öte yandan, AMD’nin piyasada nispeten yeni olan kendi yükseltme özelliği de mevcut ve bir noktada çok daha fazla oyuna yayılacak.

AMD FSR Teknolojisi Nedir?

AMD FSR

Farkında olmayanlar için en basit ifadeyle görüntü yükseltme, bir oyunun doğal olarak daha yüksek çözünürlükte yapıyormuş gibi aynı kalitede çalışmasını sağlamak için pikselleri yeniden çizerek çalışır. Örneğin, bir oyun 1080p’de çalışabilir ancak donanıma fazladan yük getirmeden 1440p ile karşılaştırılabilir hale getirmek için yükseltilebilir.

Nvidia’nın Derin Öğrenme Süper Örneklemesi ve AMD’nin FidelityFX Süper Çözünürlüğü (AMD FSR) aynı nihai hedefe sahip olsa da, birincisinin YZ tabanlı olması, ikincisi ise bunun yerine “mekansal yükseltme” kullanmaması bakımından biraz farklı. AMD’nin teknolojisi, bazı Nvidia ekran kartları da dahil olmak üzere daha eski ekran kartları ile de uyumlu.

AMD FSR 2

AMD FSR, DLSS’e kıyasla hala nispeten yeni ancak mümkün olduğu kadar çok modern oyunu dahil etmek için adımlar atıyor. Bununla birlikte, yakında ek rekabet olacak. Intel, yakın zamanda, yaklaşmakta olan ARC grafik kartlarının yanına gitmek için XeSS yükseltme teknolojisini sergiledi; Bu nedenle önümüzdeki yıl sektörde daha fazla rekabet olacak gibi görünüyor.

FSR yükseltmesinin Hitman 3 ve God of War gibilere gelmesiyle birlikte AMD, teknolojisini muhtemelen yalnızca Nvidia’nın DLSS’sine ayak uydurmak için değil, aynı zamanda oyunun önüne geçmek için olabildiğince çok AAA oyununa getiriyor. Görüntü yükseltme şu anda hemen hemen endüstri standardı, bu nedenle üç şirket de kendi sürümlerine çok fazla önem gösteriyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.