Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

AMD Fluid Motion Frames Teknolojisi Tüm Oyunlara Geldi

Artık tüm RX 7000 ve RX 6000 serisi ekran kartı sahipleri, DX12 ve DX11 destekleyen tüm oyunlarda AMD Fluid Motion Frames açabilecek.

AMD Fluid Motion Frames, birkaç hafta önce piyasaya sürüldü ancak yalnızca Forspoken ve Immortals of Aveum ile sınırlıydı. Görünüşe göre AMD, teknolojinin gidişatından memnu kaldı ve yeni bir sürücü güncellemesi yayımlayarak oyunların sayısını devasa bir boyutta artırdı. Devasa diyoruz, çünkü teknoloji artık neredeyse bütün oyunlarda çalışacak.

Sürücünün sürüm notlarına göre, Fluid Motion Frames hem RX 7000 hem de RX 6000 serisi ekran kartları ile kullanılabilecek. Ancak asıl önemli gelişme, AMD’nin artık tüm DirectX 11 veya DirectX 12 oyunlarında çalışacağını söylemesi oldu. Bu sayede, AMD ekran kartı kullanıcıları, son 10 yıl içerisinde piyasaya sürülen tüm oyunlarda ücretsiz bir şekilde performans artışı sağlayabilecek.

AMD Fluid Motion Frames Nedir?

AMD Fluid Motion Frames Teknolojisi Tüm Oyunlara Geldi

AMD Fluid Motion Frames, AMD’nin çerçeve oluşturma teknolojisi olarak DLSS Frame Generation’a rakip olacak çıktı ve FSR 3 ile piyasaya sürüldü. Zorlu ayarlardaki oyunlarda, özellikle yüksek çözünürlükte veya zorlu ışın izleme ayarlarına sahip oyunlarda kare hızlarını artırmak için tasarlanan teknoloji, birçok oyunda yüksek performans artışı sağlamasıyla beğeni topladı.

Ayrıca kısaca AFMF olarak bilinen bu çerçeve üretme teknolojisi, rakip ekran kartlarında bile etkinleştirilebilecek. Hatta son derece popüler bir Nvidia ekran kartı olan GTX 1060 ile bile bu özelliği açabiliyorsunuz. Nvidia DLSS Frame Generation teknolojisinin yalnızca RTX 4000 serisi kartlarla sınırlı kaldığını düşünürsek, AMD’nin yeni teknolojisi bir hayli kapsayıcı.

Maalesef AFMF açınca oyunlardaki gecikmelerin arttığını da biliyoruz. Bununla mücadele etmek için AMD, revize edilmiş Anti-Lag+ teknolojisini de tanıttı. Son olarak AMD, AFMF’nin yalnızca 1080p ekranlar için minimum 55 FPS, 1440p veya üzeri ekranlar için ise 70 FPS minimum kare hızında çalışan oyunlarda etkinleştirilmesini önerdi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.