Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Amazon Yüzüklerin Efendisi Oyununun İptal Nedenini Açıkladı

Amazon Games başkanı Christoph Hartmann, Yüzüklerin Efendisi MMO oyununun birkaç yıl süren geliştirmenden sonra neden iptal edildiğini ilk kez açıkladı.

Geçtiğimiz nisan ayında Amazon Games tarafından yapılan açıklamada, Hong Kong merkezli Leyou Technologies’in ABD’deki yan kuruluşu Athlon Games ile birlikte geliştirilen MMO türündeki oynaması ücretsiz Yüzüklerin Efendisi oyununun iptal edildiği duyurulmuştu. Büyük bir şaşkınlıkla karşılanan bu kararın arkasında, Amazon ile Aralık 2020’de Leyou’yu satın alan Çinli teknoloji devi Tencent arasındaki bir anlaşmazlığın olduğu iddia edilmişti.

GameSpot‘a konuşan Amazon Games başkanı Christoph Hartmann, birçok spekülasyona yol açan bu iptal kararının iç yüzünü ilk kez anlattı. Hartmann, J. R. R. Tolkien’in ünlü eserinin dünya çapında lisans haklarına sahip olan Middle-earth Enterprises ile yapılan sözleşmede, şirketlerden birinin satın alınması durumunda lisans anlaşmasını feshedilmesine izin veren bir maddenin olduğunu belirtti.

Yüzüklerin Efendisi Oyunu Ücretsiz Bir MMO Olacaktı

amazon yüzüklerin efendisi oyunu

Leyou’nun Tencent tarafından satın alınmasının ardından işlerin çok karmaşık bir hale geldiğini söyleyen Amazon Games başkanı, Çinli teknoloji devi ile proje üzerinde çalışmaya devam etmenin yollarını aradıklarını, ancak müzakerelerde ilerleme kaydedemedikten sonra oyunu iptal etme kararı aldıklarını açıkladı. Amazon ve Tencent’in, bir lisansı paylaşamayacak kadar büyük şirketler olduğuna vurgu yapan Hartmann, bu nedenle birlikte çalışmamanın daha iyi bir seçenek olduğuna karar verdiklerini söyledi.

Amazon, her ne kadar Yüzüklerin Efendisi oyununu iptal etmiş olsa da, yıllardır üzerinde titizlikle çalıştığı Yüzüklerin Efendisi dizisi The Rings of Power‘ı bu ay Prime Video’da izleyicilere takdim etti. İlk iki bölümüyle çok sert eleştiriler alan seri, televizyon tarihinin en pahalı projesi olma özelliğini taşıyor. Temmuz ayında Embracer Group, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ve Hobbit’in fikri mülkiyet hakları dahil olmak üzere JRR Tolkien’in eserlerinin film, oyun ve diğer haklarını elinde bulunduran Middle-earth Enterprises’ı satın aldığını açıklamıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.