AlienCruise İncelemesi

Yeni side-scrolling shooter AlienCruie'u inceliyoruz.

Ne kadar benzer örneği olursa olsun, side-scrolling shooter tarzı oyunların asla fazla geleceğini düşünmüyorum. Video oyunları yaygınlaşmaya başladığından beri tutan bu formülü son olarak AlienCruise da deniyor ve biz de AlienCruise incelemesi ile karşınızdayız.

AlienCruise İnceleme

Nintendo Switch ve Xbox One platformları için E-Home Entertainment tarafından geliştirilen AlienCruise, hikayeye odaklanan bir yapım değil. Aslında side-scrolling shooter tarzı bir oyunda zaten hikaye aramak yersiz. Bir uzay gemimiz var ve bununla farklı, yaşam olan gezegenlere gidiyoruz, karşımıza çıkan tehlikeli şeyleri yok ediyoruz ve görevleri tamamlıyoruz. Tamamen tanıdık olduğumuz yapı mevcut ve maalesef AlienCruise bu konuda pek yenilik getirmiyor.

Eğer kompleks oyunlar yerine basitliği tercih ediyorsanız, muhtemelen AlienCruise size hitap edecektir. Oyunun hoş ve temiz bir menüsü bulunuyor, size sadece birkaç basit seçenek sunuyor. Buradan bazı ayarlamalar yapabilir, online ve yerel sıralamalara bakabilir ve solo ya da co-op olarak campaign moduna girebilirsiniz.

AlienCruise’un kontrolleri de son derece basit ve sol analoglarla hareketi sağlarken, RT ile de hızınızı arttırabiliyorsunuz. A tuşunu kullanarak saldırı yapabilir ve B’ye basarak da özel saldırıları kullanabilirsiniz.

Zaten oyuna başladığınızda kısa bir bilgilendirici tutorial kısmı sizi karşılıyor ve oyunun temellerini öğretiyor. Ondan sonra artık tek başınızasınız. İstediğiniz sıralamayla oyunun dünyasını keşfedebilirsiniz. Oyunda gezegenlerin ve düşmanların kendine özgü tasarımları bulunuyor. Aynı zamanda çeşitlilik konusunda da bir hayli bol. Bölüm sonlarında karşınıza bir boss çıkıyor ve sonrasında yeni bölüme geçebiliyorsunuz. Her bölüm başlangıçta birkaç dakika sürse de, zamanla işler daha da zorlaşıyor.

Düşmanlar ekranda karşınıza farklı boyut ve şekillerde çıkacaklar, ekranın her kısmından fırsat buldukça size saldıracaklar. AlienCruise’un güzel yanı her bölüm ve gezegenin farklı düşman tipleri sunması ve birbirini tekrar etmemesi. Örneğin Land of Neptune gezegeninde piranhalar, deniz anaları gibi daha çok deniz canlıları yer alıyor. Star of Parcaneas gibi gezegenlerde ise daha fantastik düşmanlar karşınıza çıkıyor.

Her ne kadar AlienCruise derinliğe sahip bir oyun olmasa da, bölümler sırasında sizi bir rota seçmeye zorluyor. Altta, üstte ya da ortada kalacağınıza karar vermelisiniz fakat her halükarda karşınıza zorlayıcı düşmanlar çıkabiliyor ve geçmek için de özel taktikler uygulamanız gerekiyor. Aynı durum boss savaşları için de geçerli ve epey gergin olabiliyor. Bu büyük yaratıkların pek çoğu sizi tek vuruşta öldürebiliyor ve hızlı reaksiyon göstermeniz gerekiyor. Ayıca bosslar da oyundaki tıpkı diğer bütün düşmanlar gibi kendi özel hareket şablonlarına ve davranışlarına sahipler. Dolayısıyla ilk görüşte ne yapabileceklerini anlayamıyorsunuz.

AlienCruise genel anlamda da zorlayıcı bir oyun çünkü bölüm tasarımları da işinizi pek kolaylaştırmıyor. Her bölümde sadece farklı düşmanlarla karşılaşmıyorsunuz, aynı zamanda üzerinize gelen dev kayalar da oluyor ve bol bol ölüyorsunuz. Bölümlerde toplam 3 can hakkınız oluyor ve hepsini kullanırsanız öldüğünüz bölümün başlangıcına atılıyorsunuz. Ayrıca yol boyunca elde ettiğiniz özel güçleri ve silahları da kaybediyorsunuz. Side-scrolling shooter oyunlarının tamamında olduğu gibi AlienCruise’da da ilerlerken karşınıza bol bol yeni silahlar, kalkanlar ve can çıkıyor.

Son sözlere gelirsek, AlienCruise beklentileri yükseltmemek kaydıyla bence ortalama üstü bir oyun. İçeriği az olsa da türü sevenlere hitap ediyor ve kısa sürmesine rağmen bu aralıkta hoş vakit geçirtiyor. Side-scrolling shooter seviyorsanız, zor oyunlar da size göreyse deneyebilirsiniz.

Artıları:

  • Hem solo, hem co-op öğrenmesi kolay bir oyun

  • Düşman ve boss çeşitliliği

  • Hoş görsel tasarım

Eksileri:

  • Fazla zor oluşu

  • Vasat ses tasarımı

  • Kısa süresi

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol