Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Adobe Photoshop’a Yapay Zeka Görüntü Oluşturucu Geliyor

Yapay zeka görüntü oluşturma aracı Firefly, Adobe Photoshop'a entegre edildi. Özellik şu anda yalnızca beta kullanıcılarında mevcut.

Adobe Photoshop, kullanıcıların görüntüleri hızla geliştirmesine ve çalışmalarına nesne ekleyip kaldırmasına olanak tanıyan yeni bir yapay zeka aracı tanıttı. Generative Fill adlı bu özellik, Adobe’nin yapay zeka görüntü oluşturucusu Firefly’ı kullanan ilk Creative Cloud uygulamalarından biri olacak. Generative Fill bugün beta olarak kullanıma sunuluyor ancak Adobe Photoshop’a bu yıl tam sürüm olarak gelecek.

Normal bir araç olarak kullanılabilecek Generative Fill, bir Photoshop görüntü dosyasındaki ayrı katmanlarda çalışacak. Bir görüntünün kenarlarını genişletmek veya yeni nesneler oluşturmak için kullanırsanız, size seçim yapabileceğiniz üç seçenek sunacak. Dış boyama için kullanıldığında, kullanıcılar sekmeyi boş bırakabilir ve sistem görüntüyü kendi kendine genişletmeye çalışır. Bu, Photoshop’un mevcut İçeriğe Uygun Doldurma özelliğine benziyor ancak kullanıcıya daha fazla kontrol sunuyor.

Yapay Zeka, Adobe Photoshop’u Kökten Değiştirebilir

Adobe Photoshop

Generative Fill’i deneyimleyen bazı kişilerin örneklerini incelediğimde araba ve su birikintisi gibi eklentilerin pek doğal durmadığını fark ettim. Ancak otomatik olarak doldurma işleminin yine de başarılı yapıldığını söyleyebilirim. Bazı örneklerde ışık yansımaları gayet başarılı bir biçimde yansıtılmış. Elbette bu eklenti henüz yeni bu yüzden zamanla çok daha büyük işler göreceğiz.

Firefly’ın işlevselliği dışında bir diğer önemli unsuru da eğitim verileri. Adobe, modelin yalnızca şirketin kullanma hakkına sahip olduğu Adobe Stock görüntüleri, açık lisanslı içerik ve herhangi bir telif hakkı kısıtlaması olmayan görüntüler gibi ekstra örneklerle eğitildiğini belirtiyor. Bu, olası yasal sonuçlardan korktukları için yapay zeka araçlarını kullanma konusunda temkinli davranan kreatifler ve ajanslar için oldukça güzel bir seçenek. Generative Fill ayrıca, görüntüleri çevrimiçi paylaşmadan önce içeriğin yapay zeka kullanılarak oluşturulup oluşturulmadığını bildiren Content Credentials’ı da destekleyecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.