Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision, Geliştiricilerin Sendikasını Tanımama Kararı Aldı!

Raven Software, bir sendika kurmak için Activision Blizzard'ın onayını alamadı ancak son zamanlarda greve giden çalışanlar meseleleri kendi ellerine alacak.

Activision, Raven Software QA’nın kurduğu sendikaya ne tepki verdi dersiniz? Sizlere geçtiğimiz günlerde aktardığımız ABK Workers Alliance grubu, Raven Software işçi grevinin sona erdiğini duyurduğunda, “iyi niyetli” eylemlerine aynı şekilde yanıt verilmesini istedi ancak işler istedikleri gibi gitmedi çünkü Activision Blizzard, Call of Duty: Warzone’un yaratıcıları tarafından kurulan Games Workers Alliance birliğini tanımayacak.

Geliştiriciler, yayıncının taleplerini 25 Ocak’a kadar tanımasını istedi ancak yanıt için daha uzun süre beklemek zorunda kaldılar. Activision, Game Informer ve The Washington Post‘a yaptıkları açıklamada, 34 Raven Software çalışanının oluşturduğu birliği tanımayı düşündüklerini ancak temsilcileriyle yapılan görüşmelerde karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaşılamadığı belirtildi. Bu nedenle, yayıncı birliği onaylamayı reddetti.

Activision’ın Reddi Son Nokta Değil

Activision

Tabii ki, bu meselenin sonu bu değil. Sendika, Activision Blizzard’ın onayı olmadan yasallaştırma için Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na dilekçe verdi. Artık her şey Raven Software’in kalite departmanındaki bir oylamaya bağlı. Eğer bu işlem onaylanırsa, şirket sendikayı tanımak zorunda kalacak.

Bunun ABD oyun pazarında önemli bir olay olacağını belirtelim. Ne de olsa Games Workers Alliance, ABD tarihindeki ikinci oyun geliştirici birliğini temsil edecek ve ilki (Vodeo Workers United) Aralık 2021’in ortasında kabul edildi. ABD’de başlayan bu sürecin tüm dünyaya yayılmasını ve her sektördeki çalışan haklarının sonuna kadar savunulmasını umuyoruz. Bakalım oyun sektörünün son zamanlarda yaşadığı bu sıkıntılar daha ne kadar devam edecek?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.