Activision, Vanguard’daki Kuran Görünümü İçin Özür Diledi

Activision, Call of Duty: Vanguard'da 'saygısız bir biçimde' yer alan Kur’an-ı Kerim için özür diledi ve oyundan kaldırdı.

Activision, Call of Duty: Vanguard‘da Kur’an-ı Kerim’i saygısızca gösterdiği için Müslüman topluluktan özür diledi ve hemen oyundan kaldırdı.

Zombi haritalarından birinde yerde yatan kutsal kitabın sayfalarında “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla” ibaresi görülüyordu.

Activision

Activision Arapça Dilinde Özür Diledi

Bildiğiniz gibi islam aleminde Kur’an-ı Kerim’i yere koymak saygısızlık olarak kabul edilir, bu nedenle bu sayfaların oyuna bu şekilde dahil edilmesi çoğu Müslüman oyuncuların şikayetlerine yol açtı.

Bugün resmi Call of Duty Middle East Twitter hesabı, içeriğin kaldırıldığını belirten bir özür yayınladı.

Arapça olarak paylaşılan gönderide Activision: “Call of Duty herkes için yapılan bir oyun. Oyunda Müslümanlara karşı yer alan duyarsız içerik vardı ve kaldırıldı. Oyunda göründüğü gibi var olmaması gerekiyordu. Derinden özür dileriz. Şu anda şirket içinde durumu tespit etmek, anlamak ve gelecekte bu tür hataların önüne geçmek için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Activision

Eski Vlambeer kurucusu Rami İsmail, içeriğe karşı çıkan en belirgin isimlerden biriydi. Twitter’da Activision’a, “Lütfen Kuran’da yer alan metinleri yere veya insanların üzerinde yürüyebileceği yerlere koymayalım” diye yazdı.

Dinin saçmalık olduğunu düşünseniz bile, bir video oyununda iki milyar insanın kültürüne ve inançlarına saygısızlık etmek için hiçbir neden yok.

Özür dile getirildikten sonra İsmail bunu memnuniyetle karşılayarak, “İnsanların üzerinde yürüyebileceği Kuran metinlerinin kesinlikle gereksiz ve gereksiz bir şekilde dahil edilmesi için bir özür görmek güzel” dedi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol