Activision, ‘İşyeri Sorumluluk Komitesi’ Kuracak

Activision Blizzard, komitenin işyeri kültürünü geliştirmek ve taciz ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için çalışacağını söyledi.

Activision Blizzard, cinsel taciz ve ayrımcılıkla ilgili raporların ardından şirketin işyeri kültürünü geliştirmeye yardımcı olmak için yeni bir komite kurulduğunu duyurdu.

The Wall Street Journal, CEO Bobby Kotick’in şirketteki cinsel taciz olaylarını bildiğini ve örtbas ettiğini söyleyen bir rapor yayınladıktan sonra, tartışmalar son zamanlarda yeni zirvelere ulaştı.

Activision

Activision’ın İşyeri Sorumluluk Komitesi

Şirket bir basın açıklamasında, yeni “İşyeri Sorumluluk Komitesi“nin “iş yeri kültürünü geliştirmek ve şirketteki her türlü taciz ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için yeni politikalarını, prosedürlerini ve taahhütlerini uygulamakla” görevlendirildiğini söyledi.

Komitenin başkanı, haziran 2020’den bu yana şirketin yönetim kurulu üyesi olan Dawn Ostroff olacak. Ostroff şu anda Spotify’da içerik ve reklam işlerinden sorumlu başkanı. Ayrıca Conde Nast, 20th Century Fox ve The Walt Disney Company’de yönetici düzeyinde görevlerde bulundu.

Başka bir Activision Blizzard yönetim kurulu üyesi Reveta Bowers komiteye katılacak. Bowers, 2018’den beri yönetim kurulunda. Daha önce 1972-2016 yılları arasında The Centre for Early Education’da 44 yıl çalıştı.

Activision

Şirket ayrıca yaptığı basın açıklamasında Kurula bir üye daha eklemek istediğini söyledi. Açıklamada, “Şirket, Yönetim Kurulu’na yeni, çeşitli bir yönetici eklemek için çalışıyor” dedi.

İşyeri Sorumluluğu Komitesi’nin ne yapacağına gelince, Activision Blizzard, “yönetimin ilerlemeyi ölçmek ve hesap verebilirliği sağlamak için kilit performans göstergeleri ve/veya başka araçlar geliştirmesini istemekle” görevlendirileceğini söyledi.

Kotick ve diğer şirket yöneticileri komiteye “sık ilerleme raporları” sunacak ve komite bulgularını Yönetim Kurulu ile “düzenli olarak” paylaşacak. Şirket, komitenin şirket kültürünü geliştirme çabalarının bir parçası olarak bağımsız hukuk ekipleri de dahil olmak üzere “dış danışmanlar veya uzmanlar” ile de çalışabileceğini söyledi.

Yönetim Kurulu, ekim ayından bu yana Activision Blizzard’ın çabaları hakkında “derinlemesine değerlendirmeler” için iki haftada bir toplanıyor, şirket, üyelerin ilerlemeyi gösteren “ayrıntılı haftalık raporlar” aldıklarını da sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulu, WSJ’nin raporunun ardından Kotick’i desteklemek için hızlı davrandı, yöneticinin arkasında durdu ve Kotick’in şirketi yönetmeye devam etmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Activision

Activision Blizzard, Şirketin bu konuyu ciddiye aldığını göstermek için İşyeri Sorumluluğu Komitesi’ni kurmaya ve Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte çalıştırmaya karar verdiğini kabul etti.

Kotick kısa süre önce, şirket sorunlarını “hızla” çözemezse Activision Blizzard CEO’luğundan istifa etmeyi düşüneceğini söyledi. 1.700’den fazla Activision Blizzard çalışanı, Kotick’i istifaya çağıran bir dilekçe imzaladı.

WSJ’nin raporunun ardından Microsoft, Sony ve Nintendo’dan yöneticiler durumla ilgili endişelerini dile getiren açıklamalar paylaştı. Rapor 16 Kasım’da yayınlandı ancak tartışma bu yaza ve California eyaletinin Activision Blizzard’a cinsel taciz ve ayrımcılık iddiaları nedeniyle dava açtığı daha öncesine dayanıyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol