Ace Combat 7: Skies Unknown İncelemesi

Ace Combat 7: Skies Unknown tam anlamıyla aksiyonun durmak bilmediği bir yapım.

Ace Combat oyunlarını yıllardır oynamamış biri olarak, serinin son yapımına karşı da tamamen önyargısız yaklaştım. Son olarak PlayStation 2’de Ace Combat 4: Shattered Skies’ı denemiştim. Açıkçası arcade uçuş simülasyonlarının da sıkı bir takipçisi değilim. Bu yüzden Ace Combat 7: Skies Unknown’un zorlayıcı bir deneyim olacağını biliyordum. Bilmediğim şey ise oyundan bu kadar keyif alacağımdı.

ace combat 7 skies unknown incelemesi 1

Fakat en başta kötü şeyleri ayıklayalım ve aradan çıkaralım. Ace Combat 7: Skies Unknown’un en sıkıcı yanı hikayesi. Trigger adlı sessiz bir kahraman olarak oynuyoruz ve ciddi bir kazadan sonra çok daha tehlikeli görevlere yollanıyoruz. Bu noktada da tekrar saygı kazanmaya gayret gösteriyoruz.

Tek kişilik campaign modunda Osea ile Erusea arasındaki savaş anlatılıyor. Hikaye genel olarak sığ kalırken, diyaloglar da ilgi çekmiyor. Bazı yan karakterler hoşuma gitse de, hikaye yerine oynanış çok daha fazla ilgimi çekti.

Ace Combat 7: Skies Unknown’un en güçlü olduğu nokta doğal olarak aksiyon ile görselleri. Unreal Engine 4 ve trueSky teknolojisiyle geliştirilen oyun, harika sahneler sunuyor ve çoğu zaman oyuncuyu büyülüyor. Yüksek hızlara düşmana ateş açmak, üzerinize gelen füzelerden kaçmak ve sonra geri dönüp jetinizi hücuma çıkarmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

Göklerde uçmak ve bulutların arasından geçmek sadece görsel bir deneyim de sunmuyor. Aynı zamanda füzelerden kaçmanızı da sağlıyor ve aynı taktiği zaman zaman düşmanlar da uyguluyor. Nem ve buzul göstergeleri de ekranınızda gösteriliyor. Hatta uçağınızın buz tutma ihtimali dahi var!

Sinematik bir deneyim de vadeden Ace Combat 7: Skies Unknown’da, farklı kamera açılarıı kullanabilir ve ne yaptığınızı izleyebilirsiniz. Hatta daha da iyisi, bir füze fırlattıktan sonra ateş tuşuna basılı tutarsanız kamera füzenizi takip ediyor ve düşmana isabet edişini görebiliyorsunuz.

ace combat 7 skies unknown incelemesi 2

Oyunda toplam 20 tek kişilik görev var ve bunlar çizgisel ilerlediği için bir noktadan sonra kendini tekrar ediyor hissi verebilir. İyi haber şu ki Ace Combat 7: Skies Unknown çok fazla çeşitlilik sunuyor ve bazen sahneler, bazen oyunun hızı değişiyor ve sizi ayakta tutmaya yetiyor.

Oynanış boyunca MRP puanları kazanıyorsunuz ve görevlerde başarılı olmak için bunları kullanmanız gerekiyor. Yeni uçaklar ve bileşenler açmak için bazı görevleri tekrar yapmanız ya da multiplayer maçlara girmeniz gerekebilir. Çünkü uçağınıza pek çok özellik ekleyebilir, örneğin füze ya da bomba kapasitesini artırabilirsiniz. Kimi özellikler ise manevra kabiliyetini ya da savunmayı yükseltiyor. Tabii kozmetik olarak da pek çok seçenek sunuluyor.

Ace Combat 7: Skies Unknown’un multiplayer modu da var ve Team Deathmatch ile Battle Royale seçenekleri yer alıyor. Battle Royale denilince aklınıza PUBG ya da Fortnite gelmesin çünkü sadece isim olarak bu seçilmiş. Burada sadece herkes tek başına oynuyor ve ‘it dalaşı’ yapılıyor. Tavsiyem çoklu oyuncu modlarına geçmeden önce ana hikayeyi bitirmeniz ve uçağınızı yeterince güçlendirmeniz. Aksi takdirde şansınız çok düşük olacaktır.

Yeni Ace Combat 7: Skies Unknown’un bariz bir şekilde eksikleri var fakat bunlar sunduğu eğlencenin kesinlikle önüne geçmiyor. Tam bir görsel şölen yaratan oyun, sizi doğrudan aksiyonun ortasına alıyor ve unutamayacağınız bir uçak deneyimi yaşatıyor. Açıkçası oyunun her kuruşuna dediğini düşünüyorum.

Artıları:

  • Fazlasıyla eğlenceli oynanış
  • Uçak özelleştirme seçenekleri
  • Grafikler ve görsel efektler

Eksileri:

  • Sıradan hikaye
Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol