Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

ABD’de Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü Kuruldu

ABD'de yapay zeka güvenlik enstitüsü kuruldu. Bu kurumla beraber çeşitli tehditlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yapay zeka teknolojisi bildiğiniz üzere artık birçok alanda kullanılıyor ve kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol oynuyor. İçerisinde bulunduğumuz süreçte görsel oluşturmadan içerik üretmeye kadar birçok alanda bu yapay zekadan faydalanılıyor. İleriye yönelik daha fazla gelişmeyi bizlere sunmayı hedefleyen bu teknoloji için Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) yeni bir hamle geliyor.

Başkan Joe Biden‘ın direktifleriyle federal hükümetin devreye girdiği yapay zeka girişiminin bir parçası olarak Başkan Yardımcısı Kamala Harris, salı günü İngiltere Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi‘nde makine öğrenimi hamlesini duyurdu. Burada öne çıkan bazı başlıklar aktarıldı ve bunlar arasında Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’nün kurulması, gelişmekte olan teknolojinin askeri alanlara sıçraması ve daha fazlası yer aldı.

Yapay Zeka Her Alanda Kullanılmaya Başlanıyor

Assassins Creed Yapimcisindan Yapay Zeka Savunmasi

İngiltere Güvenlik Zirvesi’nde ön plana çıkan Harris, Çarşamba günü Beyaz Saray’ın Ticaret Bakanlığı ile NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) iş birliği kapsamında Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’nü (US AISI) kurduğunu duyurdu. Bu hamleyle beraber yeni girişimlerin önü açıldı. Bu kurum tehlikeli yapay zeka sistemlerini ortaya çıkaracak, değerlendirecek, çeşitli uygulamalara ön ayak olacak ve benzer tehditlerin önüne geçecek.

ABD içerisinde kurulan güvenlik enstitüsü ile beraber hükümetten sivil topluma, özel sektörden tüm liderlere ve oradan da halka kadar geniş kapsamlı bir sistemin ortaya çıkacağı belirtiliyor. Yapay zekanın burada tüm halkı potansiyel zararlardan koruyacağı ve herkesin bu teknolojiden yaralanacağı belirtiliyor. Bu hamle ile beraber makine öğreniminin halk düzeyine kadar indiğini söyleyebiliyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.