Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Apple, A13 Bionic İşlemcili Giriş Seviyesi iPad’i Duyurdu

Nihayet dokuzuncu nesil iPad ile tanıştık. Yeni iPad'in tüm özelliklerini sizler için derledik.

Apple, en popüler tableti olan iPad’in en son sürümünü duyurdu. Bu yeni model, 2010 yılında piyasaya sürülen tabletin dokuzuncu nesli olacak ve A13 Bionic adlı yeni bir işlemci ile birlikte gelecek.

Ek olarak, geçen yıl tabletin Pro modeli ile piyasaya sürülen Center Stage özelliğini destekleyen yeni bir 12 MP ön kamerası olacak. Dokuzuncu Nesil iPad’in geri kalanı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde daha önce gördüğümüz aynı ana sayfa düğmesi, çerçeveler ve tek arka kamera ile tamamlanmış klasik bir cihaz olacak, bu tablet alıştığımız Apple tasarımına sahip olacak.

iPad

iPad, Apple’ın iPhone’u kadar popüler olmasa da, milyonlarca müşterinin cihazlarını evden çalışma ve uzaktan öğrenme kurulumları için yükseltmesiyle birlikte, koronavirüs pandemisi sırasında Apple’ın ürün yelpazesinin daha kritik bir parçası haline geldi.

Artan talebi gören Apple, tablet işinde bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 40 artış göstererek çarpıcı bir büyüme kaydetti. Bilgisayar pazarı, video oyun konsollarından Ford kamyonlarına kadar her şeyin üretimini yavaşlatan dünya çapındaki çip kıtlığı ile sınırlı gibi görünen benzer bir artış yaşadı.

iPad

Yeni iPad’in Teknik Özellikleri

Apple, yeni işlemcisinin bir önceki modeldekinden yüzde 20 daha hızlı olduğunu ifade etti. Tam olarak 10.2 inçlik ekran, öncekiyle aynı boyut ve çözünürlükte ancak artık ekranın renk sıcaklığını ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan True Tone özelliğini destekleyecek.

Yeni tablet, önceki Pro’daki M1 işlemci kadar güçlü olmayan ancak iPhone 12 kadar güçlü olan A13 Bionic işlemci setine sahip olacak. Yukarıda söylediğimiz gibi, Apple’a göre bu yeni tablet eskisinden yüzde 20 daha hızlı olacak.

En yeni iPad, bu yılın başlarında duyurulan ve iPad’in ana ekranında, uygulama organizasyonunda ve çoklu görev özelliklerinde iyileştirmeler içeren iPadOS 15 ile birlikte gönderilecek.

Temel model Apple tableti, serinin en ekonomik modeli olduğu için çoğu insanın yöneldiği model olacak. Bu yıl Apple, temel depolama alanını 64 GB’a çıkardı ve 329 dolarlık başlangıç fiyatını aynı tuttu.

Dokuzuncu nesil tablet, birinci nesil Apple Pencil ve Apple Smart Keyboard ile de uyumlu olacak. Gümüş veya uzay grisi renklerinde satışa sunulacak ve bugün 14 Eylül’den itibaren sipariş edilebilecek ve önümüzdeki hafta teslimatlar gerçekleştirilecek.

Apple genellikle tam bir pil kapasitesi sağlamasa da, pil ömrü veya şarj hızı hakkında da hiçbir şey duymadık. Geçen yılki listede şirkete göre 10 saatlik pil ömrü vardı.

Yeni iPad’in Wi-Fi veya LTE sürümlerini alabileceksiniz ancak 5G destekli bir model tanıtılmadı. Yine de sorun değil çünkü 5G destekli bir modelin fiyatının yükseleceğini tahmin etmek zor değil.

iPad 9. Nesil Fiyatı Ne Olacak?

Türkiye fiyatını henüz öğrenemedik, Apple Store şuan kapalı. Fiyat açıklandığında Türkiye fiyatını güncelleyeceğiz. Tabletin resmi fiyatının 329 dolar olarak açıklandığını da belirtelim.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.