Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yurt Dışından Telefon Getirmenin Kuralları Değişti

Yurt dışından telefon getirecekler için önemli kural değişiklikleri yapıldı. Yeni düzenleme çok yakında yürürlüğe sokulacak.

Yurt dışından telefon getirme koşulları bir kez daha değişti. Son yıllarda artan vergi yükü ile beraber yurt dışından gelen cihazların sayısında büyük bir artış yaşandı. Bunun önüne geçmek ve yerli kullanımı teşvik etmek amacıyla yeni bir düzenleme devreye alınacak. Yasa, 1 Kasım 2022‘de yürürlüğe girecek.

Bundan birkaç gün önce IMEI klonlama karşıtı yeni bir düzenleme TBMM’ye teklif olarak sunulurken, ‘yurt dışından telefon getirme’ ile ilgili bir başka düzenleme de meclisten geçti ve uygulamaya geçmesine sayılı günler kaldı. Yeni düzenleme hakkında bilmeniz gereken tüm detayları ve ne zaman uygulamaya geçirileceğini tüm detayları ile açıkladık.

Yurt Dışından Telefon Getirme Şartları 2022

Yurt Dışından Telefon Getirme

Düzenlemeye göre, yurt dışından yanında telefon ile gelen dönen yolcular 3 yıllık bir süreç boyunca getirdikleri cep telefon sayısı ve muafiyet hakları takip edilecek. Muafiyet haklarını aşan sayıda 3 yılda birden fazla cep telefonunu Türkiye’ye sokmaya çalışanların önüne geçecek olan yeni düzenleme önümüzdeki ay Kasım’da devreye girecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yazılan basın açıklamasında, yurt dışından gelen yolcuların ‘yalnızca 3 yılda 1 cep telefonunu gümrük vergisinden muaf şekilde getirebileceği‘ bir kez daha vurgulandı. Özetlemek gerekirse, getirilen telefon yalnızca yurt dışından gelen yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlar ile kullanılabilecek.

Yeni yurt dışından telefon getirme şartları ile birlikte, şahsi kullanım amacı dışında yurt dışından çok sayıda telefon getirilmesinin önüne geçilmesi sağlanacak. Resmi açıklamaya göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde, gümrük muhafaza memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.