Xiaomi’den Şaşırtan ‘Mi’ Kararı: Bir Devir Kapanıyor

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 'Mi' markasını ürün yelpazesinden aşamalı olarak kaldıracağını açıkladı.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xiaomi, akıllı telefonlardan giyilebilir cihazlara, robot süpürgelerden elektrikli scooter’lara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bünyesindeki ürünlerin çoğunu ‘Mi’ markası altında pazarlayan Çinli firma, artık sadece kendi adını kullanacak.

Konuya ilişkin The Verge‘e konuşan bir şirket sözcüsü, ‘Mi’ markasını ürünlerden aşamalı olarak kaldıracaklarını söyledi. Çinli teknoloji devinin bu yıl piyasaya sürdüğü amiral gemisi Mi 11 gibi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm ürünler, artık sadece ‘Xiaomi’ adını taşıyacak.

Mi Logosu, Bir Süre Daha Mağazalarda Kullanılmaya Devam Edecek

Xiaomi mi markası

2021 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren ‘Mi’ ürün serisinin ‘Xiaomi’ olarak değiştirileceğini belirten sözcü, “Bu değişiklik, küresel marka varlığımızı birleştirecek ve marka ile ürünleri arasındaki algı farkını kapatacak. Bu değişikliğin tüm bölgelerde yürürlüğe girmesi biraz zaman alabilir” dedi. Redmi markasını devam ettireceklerini vurgulayan şirket sözcüsü, “Xiaomi ürünleri, teknolojinin zirvesini temsil ediyor ve birinci sınıf deneyim sunuyor. Redmi ürünleri ise daha erişilebilir fiyatlar sunarak, daha genç bir kitleyi hedefliyor” şeklinde konuştu.

Marka değişikliğinin zamanla yazılım ekosistemine ve IoT (Nesnelerin İnterneti) ürünlerine de uygulanacağını belirten sözcü, Mi logosunun şimdilik Mi Home mağazalarında kullanılmaya devam edeceğini söyledi.

Xiaomi Ürünleri, Artık Sadece Şirket Adı ile Markalanacak

Xiaomi Mi

Geçtiğimiz günlerde duyurulan Xiaomi Mix 4, marka değişikliğinin habercisi olmuştu. Önceki telefonlara Mi Mix, Mi Mix 2 ve Mi Mix 3 adını veren şirket, yeni modelini ana marka altında isimlendirmeyi tercih etti. Çinli firma, artık Xiaomi markasının yeterince tanınabilir olduğunu ve ürünlerini daha iyi temsil ettiğini belirtiyor.

Mi markasının artık kullanılmayacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Twitter’dan veya aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol